Kiedy zaczynałam studia w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi jako dojrzała osoba, nie chciałam porównywać się z młodszymi studentami. Pomyślałam wówczas, że w modzie jest bardzo mało nawiązań do sztuki ludowej - powiedziała w rozmowie z PAP projektantka Beata Bojda, której prace zostały zaprezentowane w Instytucie Polskim w Budapeszcie podczas Budapest Design Week.
Na wystawie zaprezentowano fotografie kobiet w kostiumach zaprojektowanych przez artystkę, a także w koronach z krepinowych kwiatów wzbogaconych o tradycyjne obłąki, które wykonały bibułkarki z Jeleśni w powiecie żywieckim.
„Cykl portretów to kolaż unikatowych kostiumów, biżuterii, dodatków i tradycyjnych ozdób wykonanych, między innymi z kolorowej bibuły tworzonych przez artystkę oraz kolejne generacje twórczyń ludowych, z którymi współpracuje” – napisał o wydarzeniu Instytut Polski w Budapeszcie.
W rozmowie z PAP autorka projektu podkreśliła, że uczestniczyły w nim nie zawodowe modelki, ale kobiety z Jeleśni i okolic Żywca: sprzedawczyni w sklepie, matka samotnie wychowująca dzieci czy miejscowe wokalistki.
Nie po raz pierwszy mieszkańcy Budapesztu mają możliwość zapoznania się z pracami polskiej projektantki: wiosną pokazywała swoją twórczość w stolicy Węgier podczas pokazu mody. Inicjatorem zaprezentowania prac Bojdy Węgrom była Monika Wróbel z Fundacji 9sił, która mieszka w Budapeszcie.
„Projekt +Etno+ trwa od prawie siedmiu lat. Przez ten czas stworzono około stu portretów, które były pokazywane m. in. w Londynie i Paryżu. W projekcie tym łączę wszystkie swoje zawody: od kilka lat jestem projektantką, wcześniej byłam makijażystką i zajmowałam się stylizacją” – powiedziała PAP Bojda.
Na temat projektu „Etno”, łączącego sztukę ludową z nowoczesnością, pisały media zarówno w Polsce, jak i za granicą.
„Wystawa czerpiąca inspirację ze sztuki ludowej rejonu Żywiecczyzny w wyjątkowo twórczy i widowiskowy sposób łącząca wielowiekową tradycję z nowoczesnością, obrazuje zarazem kwintesencję kobiecego piękna” – powiedziała podczas otwarcia wystawy Joanna Urbańska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach trwającego w stolicy Węgier Budapest Design Week, który został zainicjowany w 2004 roku. Za projekt i koordynację odpowiadała Monika Wróbel z Fundacji 9sił działającej na terenie Żywiecczyzny, fotografie zostały wykonane przez Ewę Wolf.
Wystawę „Etno by Beata Bojda” można oglądać w Galerii Platan w Instytucie Polskim w Budapeszcie do 28 października.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ jar/