15 tys. kilometrów pokonuje w kilku zespołach około 100 rowerzystów. Start miał miejsce w 2022 roku w Kazachstanie, później przejechano przez Bliski Wschód i Włochy. Zakończenie zaplanowano tego samego dnia w Edynburgu i w Gdańsku.
W Mediolanie sztafeta podzieliła się. Jedni wyruszyli w stronę Francji i Wielkiej Brytanii, pozostali skierowali się do Polski. Symbolicznie w Gdańsku i tego samego dnia w Edynburgu, gdzie zakończył się szlak bojowy Armii Andersa, zaplanowano koniec sztafety „JednoŚladamiAndersa”.
„W związku z obecną sytuacją (polityczną w Rosji- PAP) nie wystartowaliśmy 11 listopada z Rosji, tylko z Kazachstanu. Sztafeta zakończy się w Edynburgu - tam, gdzie II Korpus generała Andersa zakończył swój szlak bojowy” - wyjaśnił uczestnik sztafety Artur Kulesza. „Ten projekt żyje dłużej niż tylko samo jechanie, dlatego że wszyscy poznajemy historię. Przyznam szczerze, że sama się bardziej zainteresowałam historią Armii Andersa” – powiedziała PAP Jolanta Kreczmańska ze Związku Harcerstwa Polskiego. Zwróciła uwagę, że jednym z duchowych sponsorów całej wyprawy jest profesor Norman Davies, autor książki „Szlak nadziei”. „Powiedział, że pojechałby z nami, ale już mu zdrowie i wiek nie pozwala” – dodała.
Rowerzyści korzystają i korzystali na całej swojej trasie przejazdu między innymi z pomocy miejscowych skautów, którzy przyłączają się do sztafety. Czech Jirzi Blażek przyznał w rozmowie z PAP, że nie wiedział wcześniej o polskim generale, który wyprowadził swoich rodaków z Rosji. „Bardzo zaciekawiła mnie historia generała Andersa i to, jak przeprowadził ponad sto tysięcy ludzi z Rosji, dlatego chciałem wziąć udział w tym projekcie” - powiedział PAP. Blażek nie mógł zgłosić się do wspólnego przejazdu z Polakami przez Czechy, bo miał kontuzję, ale pomagał w organizacji noclegów na poszczególnych etapach.
Polskim rowerzystom towarzyszy od samego początku podróży najważniejszy uczestnik: maskotka niedźwiedzia Wojtka, który przeszedł część szlaku razem z żołnierzami Andersa. W związku z podziałem tras do Edynburga i Gdańska maskotkę także "sklonowano".
Sztafeta „JednoŚladamiAndersa” odbywa się pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz profesora Normana Daviesa, autora książki „Szlak Nadziei”. W części przejazdu przez Czechy polskim harcerkom będzie towarzyszyć zastępca szefa polskiej placówki dyplomatycznej Agata Mazur.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mms/