Na promowanie wiedzy o Polsce w mediach polskojęzycznych i anglojęzycznych Stowarzyszenie Odra-Niemen przeznaczy ponad 1 mln zł w ciągu dwóch lat. Celem jest dotarcie do nowych odbiorców z patriotycznym przekazem o kraju i jego historii.
Stowarzyszenie Odra-Niemen otrzymało z tzw. funduszy polonijnych od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ponad 1 mln zł, które w latach 2020-21 wyda na specjalny projekt medialny. „To największy polonijny dwujęzyczny projekt medialny, spośród tych które dotychczas były realizowane. Będziemy promować wiedzę o Polsce w języku angielskim i polskim. Naszym odbiorcą mają być rodacy za granicą, ale też osoby zainteresowane naszym krajem i historią” - powiedziała Ilona Gosiewska prezes Odra-Niemen.
Wiceprezes stowarzyszenia Eugeniusz Gosiewski podkreślił, że głównym medium, które przekazuje treści zarówno po polsku, jak i angielsku będzie w tym projekcie portal internetowy BritishPoles.uk, który jego zdaniem od kilku lat jest dominującym medium w przekazywaniu takiej wiedzy.
„Oczywiście ten portal będzie rozwijany, ale zależy nam również na dotarciu do nowych grup odbiorców. Dlatego działania promocyjne będą szersze. Chcemy promować wiedzę poprzez nagrywanie podcastów, poprzez aktywność w różnych innych kanałach np. youtube czy spotify. Chcemy też kontynuować wydawanie naszego drukowanego kwartalnika +Ponad Granicami+, który dociera w różne zakątki świata. Tam, gdzie są zainteresowani krajem Polacy” - powiedział Gosiewski.
Twórca BritishPoles.uk Jerzy Byczyński poinformował, że czytelnikami portalu są przede wszystkim Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich, choć jest też sporo Polonusów zamieszkałych poza Europą.
„Mamy takie badania, że 80 proc. naszych odbiorców mieszka na Wyspach Brytyjskich, a 70 proc. czytelników sięga po wersję polskojęzyczną. Jednak te 30 procent czytających po angielsku to też w jakiejś części są nasi rodacy, dla których język babci i dziadka jest już za trudny, za mało znany. Łatwiej im czytać o Polsce po angielsku” - powiedział Jerzy Byczyński.
Dodał, że w ostatnim okresie zauważalna jest opiniotwórcza rola portalu, którym kieruje, ponieważ brytyjskie media coraz częściej proszą go o komentarze i wypowiedzi w sprawach dotyczących naszego kraju.
„Gdy w ostatnich dniach tyle dzieje się na granicy polsko-białoruskiej odbieram telefony z prośbami, by wystąpić w brytyjskich mediach lub polecić jakiegoś polskiego eksperta do udział w takich programach. To szansa, by przedstawić właściwy dla nas punkt widzenia na sprawy nas dotyczące” - powiedział Byczyński.
Jego matka współautorka portalu Maria Byczyńska przypomniała, że jedną z ważniejszych inicjatyw, które portal przeprowadził było postawienie popiersia generała Władysława Andersa w Muzeum Armii Brytyjskiej w Londynie.
„To pierwsze pomnik polskiego wodza na Wyspach Brytyjskich, dlatego bardzo się cieszymy. Udało się to zrobić między innymi dlatego, że okazało się, iż w tym muzeum pracuje syn żołnierza armii Andersa. Bardzo nam pomógł w tej sprawie” - powiedziała Byczyńska.
Dodała, że jednym z głównym celów portalu jest dotarcie do najmłodszego pokolenia Polaków, dzieci które już urodziły się w Wielkiej Brytanii.
„Mamy takie hasło +Obudź w sobie polskość+, które świetnie pasuje do tych dzieci. One często są już tylko anglojęzyczne, starają się takie być, by nie odstawać w szkole od angielskich rówieśników. Jednak często zdradza je akcent i dlatego są odrzucane i piętnowane. My chcemy przekonać je, że warto czuć się Polakami, obudzić w sobie polskość” - powiedziała Byczyńska.
Stowarzyszenie Odra-Niemen działa w Polsce i Europie Wschodniej od 2002 r.. Zapoczątkowało akcję Paczka dla Bohatera, dzięki której do Polaków na Kresach w obecnej Ukrainie, Białorusi i Litwie trafiają na święta Bożego Narodzenia paczki z żywnością i chemią gospodarczą.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ amac/