Kilkadziesiąt zasilanych parą eksponatów – wielkie walce, blisko stuletnia ciężarówka i lokomobile zasilające tartak - będzie można oglądać w najbliższą sobotę w Tarnowskich Górach (Śląskie). W Zabytkowej Kopalni Srebra po raz drugi odbędzie się Święto Pary.
Według organizatorów, to największy w tej części Europy festiwal dziedzictwa przemysłowego, który w całości nawiązuje do techniki parowej. Dotrzeć na niego będzie można m.in. kolejką wąskotorową - oczywiście z lokomotywą parową.
Święto, organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) i Urząd Miasta w Tarnowskich Górach, nawiązuje do industrialnej historii tych ziem. W Tarnowskich Górach pracowała pierwsza maszyna parowa z tej części Europy, sprowadzono ją do odwadniania górniczych wyrobisk.
„Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do nas z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w czeskim Žamberku (…). Uruchomimy również model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena” - zapowiada Weronika Herzog ze Stowarzyszenia.
Choć to maszyny parowe będą w centrum uwagi, nie będą one jedyną atrakcją. Organizatorzy przygotowali także koncerty, warsztaty kreatywne, strefę relaksu i punkty gastronomiczne. Pomiędzy Bytomiem i Tarnowskimi Górami będzie kursował pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którym będzie można przyjechać na Święto. Jak w inne dni będzie też można zwiedzać podziemia tarnogórskiej Kopalni, wpisanej przed kilkoma laty na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
„Przypominamy, że to w naszym mieście wszystko się zaczęło. W XVIII wieku w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą w tej części kontynentu maszynę parową. Para doprowadziła do rewolucja górniczej i to nie tylko w naszym regionie, ale w całej Europie” - wyjaśnił prezes SMZT Zbigniew Pawlak. „Ta innowacyjność jest z nami do dziś, dlatego po przestoju spowodowanym pandemią powracamy do Święta Pary i zapraszamy na drugą edycję tego unikatowego wydarzenia”– dodał.
Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech zwrócił uwagę, że para odegrała bardzo ważną rolę w historii miasta - najpierw znalazła zastosowanie w górnictwie, a wiek później zawitała do miasta wraz z koleją. „A my, oprócz miasta górników, staliśmy się miastem kolejarzy” – przypomniał.
Święto Pary nawiązuje do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w 1788 r. Logo festiwalu przedstawia właśnie pierwszą maszynę – 32-calową, systemu Newcomen, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii. Uznaje się, że jej uruchomienie rozpoczęło kolejny po Kornwalii, Walonii i Nord-Pas-de-Calais, etap europejskiej rewolucji przemysłowej. Pierwszy festiwal odbył się we wrześniu 2019 r., wzięło w nim wówczas udział ok. 5 tys. osób.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/