Największa w Polsce kolekcja cennych solniczek w Zamku Żupnym wzbogaciła się o unikatowy zestaw przyprawowy z polskim godłem. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka chciałoby pokazać nabytek jeszcze w tym roku.
Zestaw z godłem został wyprodukowany specjalnie dla muzeum w polskiej wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach.
Jak wyjaśniła historyk sztuki i kustosz Klementyna Ochniak-Dudek, zestaw inspirowany jest przedwojennym serwisem prezydenckim, projekt naczyń znany jako „Domenico z Orłem” jest autorstwa Urszuli Czerwik z działu rozwoju produkcji Porcelany Bogucice. Został wdrożony do produkcji w 1988 r., po tym jak wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego elementy trafiły do Pałacu Prezydenckiego i polskich placówek dyplomatycznych. W 2018 r. świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Porcelana Bogucice opracowała pokazową, limitowaną kolekcję „Domenico z Orłem”, ale brak w niej naczyń na przyprawy.
Zamek Żupny jest otwarty dla zwiedzających, w związku z epidemią obowiązują obostrzenia sanitarne.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka gromadzi solniczki od 1972 r. W kolekcji znajdują się solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. Są solniczki pojedyncze, występujące parami, wchodzące w skład kompletów do przypraw, a także pochodzące z zastaw stołowych. Są to głównie wyroby znanych europejskich wytwórni: niemieckich, rosyjskich, francuskich, angielskich, austriackich i polskich. Pochodzą z różnych epok i pozwalają prześledzić zmiany form solniczek w różnych wiekach.
Najciekawsze są egzemplarze unikatowe, które stanowiły dekoracje najbogatszych stołów, jak np. porcelanowa figurka Murzynki za koszem ozdobionym kwiatami, wyprodukowana w 1741 r. w Miśni lub chińska solniczka z okresu Kangxi (1662-1722), datowana ok. 1700 r. Wiele solniczek to miniatury rzeźbiarskie, które pełniły funkcję głównie dekoracyjną.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/