Niedostępne na co dzień forty i schrony odwiedzać można w sobotę i niedzielę podczas Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie w stolicy Wielkopolski odbywa się w ten weekend po raz ósmy.
Jak podkreślił w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, święto miłośników fortyfikacji i rekonstrukcji historycznych odbywa się w tym roku w szczególnych warunkach z powodu epidemii koronawirusa.
"Poznańskie fortyfikacje są bardzo różne: od wielkich fortów, które można zwiedzać na otwartym powietrzu, po schrony, składające się z podziemnych korytarzy. W związku z epidemią koronawirusa w tym roku szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzającym i gospodarzom obiektów" - powiedział.
W tegorocznym programie znalazło się około dwudziestu atrakcji. Zwiedzać można poznańskie XIX-wieczne forty, a także liczne schrony, udostępniane dzięki zaangażowaniu pasjonatów fortyfikacji i ich organizacjom. "Nie zabraknie także oferty instytucji i muzeów. Dzięki nim będzie można poznać historię poznańskich umocnień od okresu średniowiecza, prezentowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci" – powiedział Wojciech Mania.
W wielu schronach i fortach, poza możliwością zwiedzenia ich z przewodnikami lub indywidualnie, czekają dodatkowe atrakcje: rekonstrukcje historyczne, wystawy tematyczne, spotkania i dyskusje.
Wojciech Mania podkreślił, że program wydarzeń przygotowano też z myślą o zainteresowanych mniej oczywistymi sposobami poznawania poznańskich fortyfikacji. Wieczorami będzie można dowiedzieć się o nocnym życiu fortów, gdy ich gospodarzami zostają nietoperze. Twierdza Poznań jest jedną z ich największych ostoi w Polsce, objętą ochroną w ramach sieci Natura 2000.
W tym roku pełniejszy niż dotąd udział w Dniach Twierdzy Poznań brać mogą obcokrajowcy. Zaplanowano spacery po Cytadeli z przewodnikiem mówiącym po angielsku oraz zwiedzanie schronów w wersji po angielsku i, w jednym przypadku, po niemiecku.
Gospodarze schronu przeciwlotniczego w parku Sołackim zapraszają na zwiedzanie w języku migowym. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w imprezie propozycją może być wirtualny spacer po schronie przeciwlotniczym w Parku Wilsona, znajdującym się pod opieką Palmiarni Poznańskiej.
W tym roku ponownie uruchomiono Forteczną Linię Autobusową, przygotowaną dzięki zaangażowaniu poznańskiego ZTM, MPK i Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu.
W związku z koronawirusem organizatorzy Dni Twierdzy Poznań proszą o zapoznanie się z zasadami zwiedzania poszczególnych obiektów i stosowanie się do poleceń, szczególnie w zakresie zachowania limitów osób w pomieszczeniach i dystansu między osobami, zakładania maseczek oraz dezynfekcji rąk. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/