Park Śląski w Chorzowie ogłosił 12 marca nowy przetarg na renowację "Żyrafy" - rzeźby, która jest od 65 lat symbolem tego największego na Górnym Śląsku terenu rekreacyjnego.
Założony na pogórniczych nieużytkach Park Śląski (wcześniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) to największe i najbardziej popularne miejsce rekreacji na Górnym Śląsku. Rozciąga się na pograniczu kilku miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. W latach 50. XX wieku park został ozdobiony wieloma rzeźbami. Najbardziej znana z nich to „Żyrafa”, która została wykonana w 1959 roku i dla wielu osób jest symbolem Parku Śląskiego.
Rzeźba ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom. Znajduje się na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, która dlatego została nazwana Aleją Żyrafy. Jest widoczna m.in. z Os. Tysiąclecia oraz łączącej Chorzów i Katowice DK 79.
"Żyrafa: została – podobnie jak inne rzeźby w Parku Śląskim – wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.
W połowie 2023 r. zdemontowano głowę „Żyrafy”. „Tzw. głowa została zdjęta ze względu na to, że poluzowały się jej mocowania. Podjęliśmy taką decyzję, żeby nie uszkodzić +Żyrafy+ i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Teraz oczekuje na renowację. Zapewne będzie jednym z pierwszych elementów, który zostanie jej poddany” - wyjaśnia Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego.
Pierwszy przetarg na renowację "Żyrafy" został unieważniony, bo zgłosił się do niego tylko jeden oferent, który koszt prac wycenił na 734,4 tys. zł. Tymczasem Park Śląski zaplanował wydać na ten cel ponad dwa razy mniej - 338,2 tys. zł.
„Czekamy na to, jakie oferty pojawią się tym razem, ale nie przewidujemy zwiększenia kwoty zaplanowanej na remont +Żyrafy+” – przekazała PAP rzeczniczka Parku Śląskiego.
Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał około czterech miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej, a po przejęciu terenu - około jedenastu miesięcy na wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich.
Remont musi się odbyć zgodnie z wymogami konserwatora zabytków.
„Żyrafa” mierzy 16 m wysokości. Została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji - Jerzy Tombiński. „Żyrafa” w swoich założeniach jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.
W 2000 r. rzeźba została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, w ramach której m.in. przywrócono jej pierwotny jednolity, jasny kolor.(PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ jkrz/ pad/