Inne

04.04.2014 aktualizacja 18.07.2016

100-lecie lotniska w Pile

9 kwietnia mija sto lat od otwarcia w Pile lotniska. Z tej okazji w sobotę odbędzie się uroczystość, której uczestnicy wysłuchają wykładu na temat historii lotniska, a następnie przejdą na skrzyżowanie pasów startowych, gdzie przy ustawionym samolocie SU-22 przygotowany zostanie tort urodzinowy.

Lotnisko w Pile powstało 9 kwietnia 1914 roku, kiedy zawiązała się spółka Militarfligerschule Schneidemuhl GmbH szkoląca na obiekcie pilotów i obserwatorów wojskowych.

W trakcie pierwszej wojny światowej na lotnisku stacjonowały niemieckie samoloty, które prowadziły loty bojowe i rozpoznawcze. W halach na terenie lotniska istniały zakłady produkujące samoloty Albatros oraz Fokker.

Na pilskim lotnisku w lipcu 1932 roku lądował samolot z Adolfem Hitlerem, który przyleciał do miasta w trakcie swojej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi.

Podczas drugiej wojny światowej na terenie lotniska znajdował się zakład, w którym remontowano  niemieckie samoloty uszkodzone w wyniku działań wojennych. Dostarczano tutaj m.in. samoloty Messerschmitt ME 262, ME 210, ME 410, a także Focke-Wulf FW 189.

Przed rokiem na terenie lotniska przeprowadzono badania, podczas których odkryto pozostałości po kręgu kompensacyjnym wybudowanym w latach 1942-1943. Służył on do naprawy przyrządów nawigacyjnych na pokładzie samolotów wojskowych. To jeden z trzech zachowanych tego typu obiektów w Polsce i kilku w Europie.

Zakłady lotnicze na początku 1945 roku zostały ewakuowane, a sprzęt w obawie przed zbliżającym się frontem przewieziono koleją do Niemiec.

Po wojnie na lotnisku stacjonował 6. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego, przemianowany później na 6. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego.

Działalność bojową lotnisko zakończyło w 1998 roku. Obecnie na jego terenie funkcjonuje Aeroklub Ziemi Pilskiej oraz Związek Polskich Spadochroniarzy. (PAP)

mat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL