45 osób zgłosiło się do konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”, organizowanego od 20 lat przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (Małopolskie). W piątek w Muzeum będzie można na żywo oglądać zmagania uczestników, z których najlepsi otrzymają nagrody.
Konkursowe pisanki mają być z soli, ale uczestnicy nie muszą ich sami lepić – jajka zapewnia żupne muzeum. Zadanie polega na tym, aby solne jajo jak najpiękniej, najciekawiej ozdobić.
„To prawdopodobnie jedyny taki konkurs na świecie. Takich jajek nie znosi dinozaur ani żadne inne prehistoryczne zwierzę czy ptak. To jak powstają niech pozostanie tajemnicą. Ważne jest, że uczestnicy konkursu nie muszą się o nie starać, bo zapewnia je Muzeum” - wyjaśniła PAP Małgorzata Bogucka z wielickiego muzeum.
Zwróciła uwagę, że dekoracja solnej pisanki nie jest prosta. Do konkursu trzeba się solidnie przygotować, przemyśleć technikę, narzędzia i materiały służące do ozdoby, mieć zmysł plastyczny.
Tegoroczny konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz domów kultury Krakowa i powiatów: krakowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, myślenickiego, olkuskiego, proszowickiego i wielickiego.
Jubileuszowej edycji towarzyszy program „Jajo z soli zdobimy do woli”, w ramach którego powstaną dodatkowe pisanki. Wezmą w nim udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz przedszkolaki z Wieliczki. Ozdobią znacznie większe jaja z soli, które nie wezmą udziału w konkursie, ale zostaną zaprezentowane na wystawie. Na dziedzińcu zamkowym natomiast powstaną gigantyczne pisanki z wiklinowych jaj, które ozdobią uczniowie Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.
Solne pisanki będą prezentowane na wystawie od wtorku do 28 kwietnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.
W ciągu 20 lat w konkursie wystartowało ok. 1,1 tys. osób. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/