Inne

11.04.2019

20 lat konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”

45 osób zgłosiło się do konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”, organizowanego od 20 lat przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (Małopolskie). W piątek w Muzeum będzie można na żywo oglądać zmagania uczestników, z których najlepsi otrzymają nagrody.

Konkursowe pisanki mają być z soli, ale uczestnicy nie muszą ich sami lepić – jajka zapewnia żupne muzeum. Zadanie polega na tym, aby solne jajo jak najpiękniej, najciekawiej ozdobić.

„To prawdopodobnie jedyny taki konkurs na świecie. Takich jajek nie znosi dinozaur ani żadne inne prehistoryczne zwierzę czy ptak. To jak powstają niech pozostanie tajemnicą. Ważne jest, że uczestnicy konkursu nie muszą się o nie starać, bo zapewnia je Muzeum” - wyjaśniła PAP Małgorzata Bogucka z wielickiego muzeum.

Zwróciła uwagę, że dekoracja solnej pisanki nie jest prosta. Do konkursu trzeba się solidnie przygotować, przemyśleć technikę, narzędzia i materiały służące do ozdoby, mieć zmysł plastyczny.

Tegoroczny konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz domów kultury Krakowa i powiatów: krakowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, myślenickiego, olkuskiego, proszowickiego i wielickiego.

Jubileuszowej edycji towarzyszy program „Jajo z soli zdobimy do woli”, w ramach którego powstaną dodatkowe pisanki. Wezmą w nim udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie oraz przedszkolaki z Wieliczki. Ozdobią znacznie większe jaja z soli, które nie wezmą udziału w konkursie, ale zostaną zaprezentowane na wystawie. Na dziedzińcu zamkowym natomiast powstaną gigantyczne pisanki z wiklinowych jaj, które ozdobią uczniowie Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.

Solne pisanki będą prezentowane na wystawie od wtorku do 28 kwietnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.

W ciągu 20 lat w konkursie wystartowało ok. 1,1 tys. osób. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL