Życzmy sobie, żeby dialog w Polsce się rozwijał. To od nas zależy, czy będzie on prowadzony w dobrej atmosferze i czy będzie przynosił dobre owoce - powiedział w środę wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed podczas konferencji z okazji 25 lat istnienia Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
W uroczystości w siedzibie CPS "Dialog" przy ul. Limanowskiego w Warszawie wzięli udział m.in. przedstawiciele prezydenta, rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Prezydencki minister Andrzej Dera przekazał organizatorom uroczystości flagę RP z wpisem od prezydenta Andrzeja Dudy. "Eksponujcie ją państwo z dumą i radością jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości, jako znak znakomitego dziedzictwa wartości, które motywuje nas do pracy dla ojczyzny i do służby drugiemu człowiekowi. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu, który możemy pomnażać poprzez mądre i odważne podejmowanie wyzwań przyszłości" - napisał prezydent.
Podkreślił, że biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczpospolitej. "Jednoczy ona i umacnia naszą polską wspólnotę, jest świadkiem historii ojczystej oraz znakiem patriotyzmu i tożsamości narodowej. Nasi przodkowie spoglądali na nią z szacunkiem i miłością, gdy przelewali krew w obronie praw i wolności narodu, a także kiedy poprzez swoje zaangażowanie w życie społeczne i publiczne, pogłębianie wzajemnych więzi i troskę o poszanowanie godności każdego człowieka, umacniali wolność i niepodległość polskiego państwa" - wskazywał prezydent.
"Niech i dziś jej widok umacnia w nas ducha jedności i solidarności. Niech stanowi inspirację do pielęgnowania postawy odpowiedzialnej współpracy, kultury społecznego dialogu i porozumienia. Niech będzie impulsem do służby Polsce poprzez twórcze koncepcje i idee, a także własne odkrycia i pionierskie rozwiązania" - napisał Andrzej Duda.
Wiceminister Szwed zwrócił uwagę, że w tym budynku od 2003 r. odbyło się ponad 6 tys. spotkań, w których brało udział w sumie ponad 200 tys. uczestników. Podziękował wszystkim pracownikom Centrum, a także partnerom społecznym, z którymi przez wiele lat w tym miejscu spotykała się strona rządowa. "Wszystkim Państwu dziękuję, za to, że ten dialog w Polsce jest kontynuowany. Nie raz jest o to trudno, ale to jest symboliczne miejsce, gdzie możemy do porozumień dochodzić i do nich dochodzimy" - powiedział Szwed.
"Życzmy sobie, żeby dialog w Polsce się rozwijał. To od nas zależy, czy ten dialog będzie prowadzony w dobrej i przyjaznej atmosferze i czy będzie przynosił dobre owoce" - dodał wiceszef MRPiPS.
Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zostało powołane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 30 grudnia 1994 roku. Przez 15 lat funkcjonowało w formie zakładu budżetowego. Na mocy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 2009 r. CPS "Dialog" przekształcono w jednostkę organizacyjną, podległą MPiPS, finansowaną z budżetu państwa.
Podstawową działalnością Centrum jest tworzenie warunków służących mediacji i doradztwu w zapobieganiu, łagodzeniu i rozwiązywaniu konfliktów społecznych oraz wspieranie instytucji porozumienia społecznego.
Na co dzień w Centrum odbywa się wiele spotkań i posiedzeń zespołów problemowych w ramach Rady Dialogu Społecznego oraz trójstronnych zespołów branżowych. Organizowane są również konferencje, seminaria i warsztaty animowane przez uczestników dialogu społecznego.
Patronem Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" jest Andrzej Bączkowski, który w czasach PRL był działaczem "Solidarności" i opozycji demokratycznej, po 1989 r. - urzędnikiem, wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, począwszy od 1991 r., a od lutego 1996 r. - ministrem pracy. Zmarł nagle 7 listopada 1996 r.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mhr/