Uroczysta sesja sejmiku, która odbędzie się 5 czerwca, to główny punkt obchodów 20-lecia istnienia woj. świętokrzyskiego. Podczas sesji wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kielcach, że specjalnym gościem sesji sejmiku będzie były prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Pan prezydent miał swój udział w powstaniu naszego regionu. Bez jego decyzji nie byłoby świętokrzyskiego. Chcemy mu w ten sposób podziękować za to, co wydarzyło się 20 lat temu" – powiedział Jarubas.
Dodał, że sesja sejmiku nieprzypadkowo odbędzie się w auli Filharmonii Świętokrzyskiej. "To miejsce symboliczne. 20 lat temu, tego obiektu jeszcze nie było. To pokazuje skalę zmian, jakie zaszły w naszym regionie w zakresie infrastruktury, powstania nowych instytucji i szans przed jakimi stanęło nasze województwo" – podkreślił Jarubas, który nie ukrywał jednocześnie, że nie wszystkie szanse zostały wykorzystane.
"Nie w pełni wykorzystaliśmy efekt synergii, współpracy pomiędzy różnymi środowiskami politycznymi, instytucjami i organizacjami w regionie. Ale już sam fakt, że województwo może się samo rządzić, decydować o sobie, a decyzje o powstaniu takich obiektów jak Filharmonia Świętokrzyska nie zapadają w Warszawie, Krakowie, a w Kielcach, to jest naprawdę duży kapitał, który mamy" – zapewnił Jarubas.
Przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk zastrzegł, że 20-lecie istnienia województwa, to nie jest święto urzędników, ale wszystkich mieszkańców regionu. "Dlatego na gali będą kombatanci i seniorzy, którzy mają swoją Wojewódzką Radę Seniorów. Na sesji będą również przedstawiciele samorządów i wszystkich gmin naszego województwa. Ale zaprosiliśmy także młodzież. Podczas tej uroczystości odbędzie się inauguracja sejmiku młodzieżowego woj. świętokrzyskiego. Te wszystkie grupy społeczne mają wpływ na rozwój naszego regionu, dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas naszej gali" – wyjaśnił Bąk.
Podczas sesji wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego, ustanowione przez sejmik za zasługi w działalności państwowej i społecznej na rzecz rozwoju regionu. Arkadiusz Bąk poinformował, że otrzyma je dziewięć osób, w tym Aleksander Kwaśniewski oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.
Uroczystą sesję uświetni "Koncert Niespodzianka", przygotowany przez Filharmonię Świętokrzyską. Na scenie zobaczymy artystów pochodzących z woj. świętokrzyskiego, a orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygował będzie Wojciech Rodek.
20-lecie istnienia województwa obchodzone jest pod hasłem: "20 lat. Świętokrzyskie to my". W ciągu roku odbędzie się kilkadziesiąt imprez. Filharmonia Świętokrzyska przygotowała cykl koncertów, które odbędą się w różnych miastach regionu. Dwa z nich obejrzeli już mieszkańcy Starachowic i Skarżyska-Kamiennej. Kolejne zaplanowano w Busku Zdroju, Sandomierzu, Ostrowcu Św. i Jędrzejowie. Będą również konkursy fotograficzne dla mieszkańców, wystawa plakatów teatralnych 20-lecia, pikniki rodzinne, biegi i rajdy. 23 września w parku Etnograficznym w Tokarni podczas festynu "Smaki Jesieni" zaplanowano sadzenie sadu na 20-lecie województwa.
20 lat temu plan ówczesnego polskiego rządu zakładał podział administracyjny kraju na 12 województw. Nie było wśród nich świętokrzyskiego, które miało się stać częścią dużego województwa małopolskiego. Takie rozwiązanie wzbudziło protesty wielu środowisk w regionie i zaowocowało powstaniem "Ruchu na rzecz Obrony Województwa Staropolskiego". Efektem tego były listy wysyłane przez mieszkańców do władz państwowych i manifestacje organizowane w Warszawie w obronie województwa.
Batalia zakończyła się sukcesem. Ustawa z 24 lipca 1998 roku określiła nową mapę województw. Świętokrzyskie zostało powiększone o gminy z rejonu Sandomierza, Opatowa i Staszowa (wcześniej będące w granicach województwa tarnobrzeskiego) oraz część gmin z dawnego województwa częstochowskiego i piotrkowskiego. Zmiana podziału administracyjnego spowodowała też, że część ziem dawnej Kielecczyzny znalazła się w innym województwie - dotyczyło to np. gmin Miechów, Pałecznica czy Książ Wielki, które trafiły do Małopolski. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ mrr/