Europa i świat po II wojnie światowej

08.08.2019

50 lat temu zrobiono legendarne zdjęcie członkom grupy The Beatles na ulicznej „zebrze”

Fan grupy The Beatles z albumem „Abbey Road”. Fot. PAP/EPA Fan grupy The Beatles z albumem „Abbey Road”. Fot. PAP/EPA

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu członkowie grupy The Beatles zostali sfotografowani na przejściu dla pieszych na ulicy Abbey Road w północnym Londynie. Ich zdjęcie na ulicznej „zebrze” stało się okładką albumu „Abbey Road” – jednego z najsławniejszych w historii rocka.

Jak podała w czwartek agencja Associated Press, w 50. rocznicę wykonania fotografii setki brytyjskich fanów The Beatles przed południem zjawiło się w okolicach przejścia, a część z nich przybyła przebrana za członków grupy. "Widzowie robili zdjęcia telefonami komórkowymi osoby przebrane za Beatlesów, które naśladując zdjęcie z okładki płyty przechodziły na druga stronę Abbey Road" - napisało AP.

CZYTAJ TAKŻE

"Fotografia Johna Lennona, Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra przechodzących przez przejście dla pieszych na Abbey Road zostało zrobiona niedaleko studia nagrań wytwórni EMI, gdzie w 1969 r. muzycy nagrywali nowy album" - przypomniała agencja Reutera.

Jak podaje Reuters, przyjaciel Johna Lennona i Yoko Ono - szkocki fotograf Iain Macmillan, stojąc na drabinie, 8 sierpnia 1969 r. o godz. 11.35 zrobił sześć zdjęć członków grupy przechodzących przez przejście. W tym czasie policja chwilowo wstrzymała ruch uliczny. Piąte z nich posłużyło jako okładka płyty - jedenastego albumu studyjnego The Beatles - który trafił do sprzedaży 26 września 1969 r.

Ostatecznego wyboru spośród sześciu zdjęć dokonał Paul McCartney, który był też pomysłodawcą okładki.

Album "Abbey Road" został wybrany w 2009 r. najlepszym albumem brytyjskiej grupy przez czytelników magazynu "The Rolling Stone" w 2009. Jako jedyny w historii dyskografii The Beatles nie zawiera na okładce ani nazwy zespołu, ani tytułu.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL