Sport w PRL

03.08.2019

90 lat temu urodził się Zdzisław Krzyszkowiak

Zdzisław Krzyszkowiak (C). Warszawa, 1961 r. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski Zdzisław Krzyszkowiak (C). Warszawa, 1961 r. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski

90 lat temu, 3 sierpnia 1929 r., w Wielichowie urodził się Zdzisław Krzyszkowiak – mistrz olimpijski w biegu 3 000 m z przeszkodami rzymskich igrzysk w 1960 roku. W dorobku miał także zdobyte dwa lata wcześniej w Sztokholmie złote medale mistrzostw Europy na 5 000 i 10 000 m.

Na bieżni Stadio Olimpico Krzyszkowiak musiał sam przeciwstawić się koalicji trzech biegaczy ZSRR, bowiem kolega z reprezentacji Jerzy Chromik odpadł w przedbiegu. Krzyszkowiak był rekordzistą świata w biegu przeszkodowym. Przed igrzyskami, podczas meczu RFSRR - Polska w Tule (26.06.1960) ustanowił go wynikiem - 8.31,4.

CZYTAJ TAKŻE

Rosjanie, m.in. Nikołaj Sokołow i Siemion Rżyszczyn, bardzo chcieli zrewanżować się. Ten pierwszy utrzymał tempo polskiego biegacza do ostatnich 800 metrów, ale na ostatnim okrążeniu nie wytrzymał ataku Krzyszkowiaka i pozostał z tyłu. Niezagrożony Polak zwolnił, by nie potknąć się pechowo na ostatnich przeszkodach i przerwał taśmę jako pierwszy, zdobywając jeden z czterech złotych medali dla Polski na tych igrzyskach.

Gdyby nie ta asekuracja, mógłby poprawić własny rekord świata. Zresztą rok później (10.08.1961), w Wałczu, zrobił to czasem 8.30,4.

Po niepowodzeniach podczas IO 1956 r. w Melbourne, gdzie zajął czwarte miejsce w rywalizacji na 10 000 m i wycofał się z finałowego biegu na 3 000 m z przeszkodami (triumfator biegu na 10 000 Władimir Kuc niechcący nastąpił mu kolcem na stopę), oraz innych perypetiach zdrowotnych, które sprawiły, że przypisano mu "karierę z kolcami", w Rzymie ukoronował ją najcenniejszym trofeum sportowym.

CZYTAJ TAKŻE

Zaczynał od startu w biegu narodowym w Ostródzie, jednej z masowych imprez lat powojennych. Jego talent dostrzegł twórca polskiego, lekkoatletycznego "wunderteamu" Jan Mulak i odtąd Krzyszkowiak trenował pod jego kierunkiem w lasach Spały oraz Wałcza. Wkrótce w kraju niemal nie miał sobie równych. Jedynie Chromik, mistrz Europy w biegu na 3 000 m z przeszkodami ze Sztokholmu (1958), potrafił z nim rywalizować.

Krzyszkowiak zdobył 13 tytułów mistrza Polski (na 5 000, 10 000 m, 3 000 m z przeszkodami i w biegach przełajowych). W 1958 r. w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski zajął pierwsze miejsce. W tym samym roku, w ankiecie światowych agencji prasowych, przyznano mu tytuł najlepszego sportowca świata.

Po zakończeniu kariery krótko trenował młodych lekkoatletów macierzystego klubu Zawisza Bydgoszcz. Później przeniósł się wraz z rodziną do stolicy i pracował jako pilot wycieczek zagranicznych. Zmarł 24 marca 2003 r. w Warszawie. Stadion w Bydgoszczy, flagowy obiekt lekkoatletyczny w Polsce, nosi imię Zdzisława Krzyszkowiaka.(PAP)

wkp/ pc/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL