Inne

05.08.2017

Bamberskie święto - obchody rocznicy przybycia osadników z Bambergu

Oficjalne uroczystości na poznańskim Starym Rynku a także rodzinny piknik w parku przy Muzeum Bambrów złożą się na sobotnie obchody rocznicy przybycia Bambrów - osadników z bawarskiego Bambergu - do Poznania. Za dwa lata wypada jubileusz 300-lecia ich obecności.

Prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich (TBP) Ryszard Skibiński powiedział PAP, że w ciągu trzech stuleci potomkowie przybyłych z Bambergu na trwałe związali się z Poznaniem, tradycjami i historią tego miasta. Wielu poznaniaków ma bamberskie korzenie: wśród nich są kojarzeni z miastem politycy, duchowni i samorządowcy.

W sobotę tuż po południu, przy pomniku Bamberki odczytany zostanie fragment kontraktu zawartego w 1719 r. między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami z Bambergu a rajcami Poznania. Oddano im wówczas w użytkowanie wieś Luboń.

Podczas uroczystości na Starym Rynku będzie można wziąć udział w konkursie gwarowym i posłuchać koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej MPK. Pomnik Bamberki zostanie ustrojony kwiatami.

W trakcie pikniku rodzinnego zaplanowano koncerty i pokazy. Za symboliczną złotówkę będzie można kupić ciasto – dochód ze sprzedaży trafi na renowację strojów bamberskich.

Towarzystwo szykuje się już do hucznego jubileuszu 300-lecia obecności Bambrów w Poznaniu. Prezes TBP nie chciał jednak zdradzić szczegółów związanych z przygotowaniami. Przyznał, że z tej okazji szykowane są m.in. nowe publikacje poświęcone historii Bambrów.

Rokrocznie niewątpliwą ozdobą bamberskiego święta są kobiety i dziewczęta ubrane w tradycyjne stroje z efektownymi, kolorowymi nakryciami głowy, tzw. kornetami.

Ryszard Skibiński powiedział, że zainteresowanie zakładaniem tradycyjnych strojów z okazji święta, ale także np. przy okazji procesji Bożego Ciała jest tak duże, że dostępnych strojów jest mniej niż chętnych pań.

"W tej chwili dysponujemy ponad dwudziestoma strojami, w perspektywie mamy szycie kolejnych. Niektóre panie szyją też już sobie stroje prywatnie. Bardzo nas cieszy, że ta tradycja się rozwija. Strój poznańskiego bambra to jest poznański strój" - powiedział.

Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Pierwszy kontrakt między miastem a przybyłymi z Bambergu osadnikami, według zachowanych dokumentów, zawarto 1 sierpnia 1719 r.

Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami, obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część społeczeństwa Poznania.(PAP)

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL