Iwona Lewandowska (LKS Vectra-DGS Włocławek) i Radosław Dudycz (KS Team Run Gdańsk) zwyciężyli na dystansie 10 km, a Izabela Zaniewska (Podlasie Białystok) i Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) na 5 km w nocnym XXII Biegu Powstania Warszawskiego. Trasę prowadzącą od ul. Konwiktorskiej przez Bonifraterską, Krakowskie Przedmieście, Karową, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki do mety przy stadionie Polonii pokonało w sumie 4500 osób, w tym 2785 tą najdłuższą.
Przed biegiem jego uczestnicy i liczni kibice obejrzeli teledysk i wysłuchali utworu "Uprising" w wykonaniu szwedzkiej grupy "Sabaton" o tematyce sierpnia 1944 roku.
"Otrzymaliśmy od zespołu zgodę na publiczne odtworzenie utworu i pokazanie przejmującego teledysku, który nakręcony został w Fabryce Norblina. To pierwsza na świecie zagraniczna grupa muzyczna wykonująca utwór o Powstaniu. Zawarte są w nim polskie słowa - Warszawo, walcz! Szwedzki zespół wykonuje muzykę z pogranicza power i heavy metalu, a tematyka piosenek powiązana jest w szczególności z II wojną światową" - powiedział PAP Janusz Kopaniak, dyrektor WOSiR, który to ośrodek był głównym organizatorem zawodów.
Po odśpiewaniu "Roty" na trasę biegu wystartowało ponad 4500 osób spod stadionu Polonii. W nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku oddziały batalionu Zośka i Batalionu Czata 49 wyprowadziły przez boisko uderzenie w stronę Dworca Gdańskiego. Chodziło o uzyskanie połączenia Starego Miasta z Żoliborzem. Natarcie nie powiodło się, a w walkach zginęło 12 powstańców. Obiekt uległ zniszczeniu, ocalała jedynie płyta stadionu.
O wydarzeniach sprzed 68 lat wspominali m.in. kapelan Powstania Janusz Tarnowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski ps. "Jur", przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Wojciech Wolski, prezes Okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski.
Aby podkreślić charakter wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku, organizatorzy zawodów przygotowali dla wszystkich uczestników, a także kibiców, biało-czerwone opaski na ramię. Natomiast Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" zaprezentowała liczne inscenizacje walk, szturmów, ratowania rannych.
Zwycięzca biegu na 5 km Artur Kozłowski powiedział: "Myślami byłem przy pamiętnej dacie 1 sierpnia 1944 roku, a także przy... Londynie. Zabrakło mi 28 sekund, abym mógł wystartować w olimpijskim maratonie. W kwietniu w Wiedniu uzyskałem czas 2:10.58. Za cztery lata ponownie podejmę próbę zakwalifikowania się do igrzysk w Rio de Janeiro".
Dodał, że do biegania zachęcił go trener Zbigniew Rosiak, który był wówczas nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Sieradzu.
Wyniki XXII Biegu Powstania Warszawskiego:
5 km - mężczyźni
1. Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) 14.22
2. Michał Bernardelli (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 14.31
3. Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 14.45
5 km - kobiety
1. Izabela Zaniewska (Podlasie Białystok) 17.35
2. Dominika Stelmach (KS Entre.pl Team Warszawa) 18.13
3. Katarzyna Dziwosz (MSKS Technik Malbork) 18.58
10 km - mężczyźni
1. Radosław Dudycz (KS Team Run Gdańsk) 31.56
2. Maciej Badurek (KS AZS AWF Biała Podlaska) 32.10
3. Dariusz Nożyński (Warszawa) 33.13
10 km - kobiety
1. Iwona Lewandowska (LKS Vectra-DGS Włocławek) 34.32
2. Emilia Zielińska (Warszawa) 41.05
3. Magdalena Skarżyńska (KU AZS Politechnika Warszawa) 42.24
niepełnosprawni - wózki 5 km
1. Rafał Szumiec (GTM DSS Kraków) 9.12
2. Marcin Chrustowski (Lubochnia) 10.18
3. Wiesław Matejuk (IKS Smok Lotos Apotex Orneta) 10.52
(PAP)
kali/ co/