Kilkadziesiąt imprez w ciągu całego roku – koncerty, wystawy, festyny, pikniki rodzinne i rajdy – tak mieszkańcy regionu świętokrzyskiego obchodzić będą 20-lecie istnienia województwa.
20 lat temu plan ówczesnego polskiego rządu zakładał podział administracyjny kraju na 12 województw. Nie było wśród nich świętokrzyskiego, które miało się stać częścią dużego województwa małopolskiego. Takie rozwiązanie wzbudziło protesty wielu środowisk w regionie i zaowocowało powstaniem „Ruchu na rzecz Obrony Województwa Staropolskiego”. Efektem tego były listy wysyłane przez mieszkańców do władz państwowych i manifestacje organizowane w Warszawie w obronie województwa.
Batalia zakończyła się sukcesem. Ustawa z 24 lipca 1998 roku określiła nową mapę województw. Świętokrzyskie zostało powiększone o gminy z rejonu Sandomierza, Opatowa i Staszowa (wcześniej będące w granicach województwa tarnobrzeskiego) oraz część gmin z dawnego województwa częstochowskiego i piotrkowskiego. Zmiana podziału administracyjnego spowodowała też, że część ziem dawnej Kielecczyzny znalazła się w innym województwie - dotyczyło to np. gmin Miechów, Pałecznica czy Książ Wielki, które trafiły do Małopolski.
„Staliśmy się mieszkańcami nowego, wspólnego regionu. Dzisiaj, kiedy rozmawiamy czy to w polityce, czy w sprawach społecznych, mówimy o interesie świętokrzyskiego, interesie nas wszystkich. To jest największy sukces tych 20 lat” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej przewodniczący sejmiku województwa Arkadiusz Bąk.
Marszałek województwa Adam Jarubas dodał, że „świętokrzyscy górale, mieszkańcy tego regionu udowodnili, iż decyzja, którą podjął parlament w 1998 roku była dobrą decyzją”.
„Widzimy jak zmienia się świętokrzyskie, gminy zyskują nową infrastrukturę, powstają nowe instytucje. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, kielecki Uniwersytet, który zyskał przydomek klasyczny, czy Targi Kielce, polska stolica biznesu – to tylko niektóre z przykładów, które pokazują, że tutaj mieszkają, żyją i pracują ludzie kreatywni” – podkreślił Jarubas. Zaznaczył, że „poniesiony trud w ciągu 20 ostatnich lat przyniósł regionowi wymierne korzyści”.
„Do województwa napłynęły olbrzymie środki unijne – ponad 15 mld zł od 2004 roku, co przekłada się na wartość zrealizowanych przedsięwzięć ponad 26 mld zł. Zarządzanie nimi daje nam realną możliwość kształtowania rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” – podsumował Jarubas.
20-lecie istnienia województwa obchodzone będzie pod hasłem: „20 lat. Świętokrzyskie to my”. W ciągu całego roku odbędzie się kilkadziesiąt imprez. Filharmonia Świętokrzyska przygotowała cykl koncertów, które odbędą się w różnych miastach regionu. Będą również konkursy fotograficzne dla mieszkańców, wystawa plakatów teatralnych 20-lecia, pikniki rodzinne, biegi i rajdy.
23 września w parku Etnograficznym w Tokarni podczas festynu „Smaki Jesieni” zaplanowano sadzenie sadu na 20-lecie województwa. Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbędzie się 5 czerwca. Wezmą w niej udział radni województwa wszystkich pięciu kadencji. Podczas sesji wręczone zostaną Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego, ustanowione przez Sejmik za zasługi w działalności państwowej i społecznej na rzecz rozwoju regionu. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ par/