Laureatką konkursu "Człowiek bez barier", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, została niepełnosprawna matka zastępcza sześciorga dzieci Bogumiła Czerniawska. Tytuł "Człowieka bez barier 15-lecia" przyznano założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej.
Wyróżnienia za 2017 r. wręczono w poniedziałek podczas gali z udziałem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy na Zamku Królewskim w Warszawie.
Pierwsza Dama zaznaczyła, że każde tego typu wydarzenie jest dla niej "niezwykle ważnym i budującym doświadczeniem". "Właśnie tutaj poznaję wspaniałych ludzi, którzy swoją życiową postawą, swoją determinacją, siłą charakteru, pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów życiowych, spełnianiu swoich marzeń i pasji. A co ważniejsze, że ta postawa jest niezwykle inspirująca dla nas wszystkich" - powiedziała Kornhauser-Duda.
Dodała, że 15 lat trwania konkursu to "stałe dbanie o świat bez barier". "Dzięki temu, że państwo prezentują taką postawę, dzięki temu, że mają państwo tak silny charakter, środowisko, w którym państwo żyją, powoli rzeczywiście się polepsza, a my – osoby pełnosprawne – coraz bardziej świadomie dostrzegamy państwa potrzeby" – powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do organizatorów konkursu i osób wyróżnionych.
Z okazji jubileuszowej edycji konkursu laureaci z poprzednich lat wybrali także "Człowieka bez barier 15-lecia", którym została założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Jak zaznaczyła, wychowali ją pedagodzy i lekarze, którzy powtarzali swoim niepełnosprawnym wychowankom: "Macie więcej, a nie mniej". "Wtedy, kiedy słyszałam te słowa, rzeczywiście nie rozumiałam ich. Ale teraz je rozumiem. Ja mam więcej. To wszystko, co przeżyłam, co mogłam zrobić, to przecież dzięki niepełnosprawności. Aż strach pomyśleć, co by było, gdybym była sprawna i nie zachorowała jako dziecko na polio. Jestem szczęśliwa" – podkreśliła założycielka Ochojska. Dodała, że życzy wszystkim ludziom z niepełnosprawnościami, którzy "nie wierzą w siebie, myślą, że są gorsi", aby pomyśleli, że "mają coś więcej". "Macie coś więcej ze swojego doświadczenia, ze swoich przeżyć, które możecie dać ludziom, i to jest bardzo cenne. Bo takich przeżyć, takich trudności, nie każdy może doświadczyć" – podsumowała Ochojska.
Tegoroczna laureatka konkursu to Bogumiła Czerniawska – mieszkanka Pisza, która mimo niepełnosprawności stworzyła rodzinę zastępczą dla sześciorga dzieci. Podkreśliła, że odbiór nagrody to dla niej chwila "bardzo wzruszająca i podniosła". "Nigdy nie oczekiwałam wyróżnień i nagród, zawsze robiłam to prosto z serca, ponieważ mam wspaniałą rodzinę, która mnie zawsze wspiera" – wyjaśniła.
Przyznawaną od 2016 r. nagrodę w kategorii "osobowość internetowa" otrzymał podróżnik, aktywista i grafik Michał Woroch, a "nagrodę publiczności" - założycielka "Bazarku" na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Hospicjum w Gdyni Judyta Bork.
Nagrodę specjalną otrzymała pierwsza w Polsce głucha tłumaczka języka migowego, zdobywczyni tytułu Miss Świata Osób Niesłyszących w Los Angeles w 2016 r. Iwona Cichosz.
Podczas gali na Zamku Królewskim wręczono również medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal otrzymał Janusz Skowron – niewidomy pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, który zagrał podczas uroczystości.
Konkurs "Człowiek bez barier" jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 roku. Wyróżniane są w nim osoby, które - jak podają organizatorzy - "przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem". Laureaci Konkursu otrzymują statuetki i nagrody pieniężne. W czternastu dotychczasowych konkursach nagrodzono 85 osób, m.in. Janusza Świtaja, posła Sławomira Piechotę, profesor antropologii Ewę Nowicką-Rusek i twórcę pierwszego polskiego syntezatora mowy Marka Kalbarczyka. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/