PRL

14.11.2012 aktualizacja 18.07.2016

Danuta Wałęsa promuje swoją książkę w Portugalii

Danuta Wałęsa rozpoczęła czterodniową wizytę w Portugalii, podczas której promuje swoją autobiografię “Marzenia i tajemnice”. Wersja portugalska książki pt. “Sonhos e segredos” jest pierwszym tłumaczeniem książki na język obcy.

We wtorek wieczorem była pierwsza dama spotkała się z czytelnikami w Lizbonie. “Nie spodziewałam się, że to właśnie z tak odległego kraju jak Portugalia przyjdzie pierwsze zaproszenie na przetłumaczenie mojej książki. Szybciej spodziewałabym się wersji angielsko- lub francuskojęzycznej” - powiedziała PAP Danuta Wałęsa.

Żona b. prezydenta wyznała, że do napisania autobiografii skłoniła ją refleksja, że jej życie było bardzo ciekawe. “Mam się czym dzielić z innymi. Żyłam w bardzo ciekawym okresie polskiej historii i chciałam przekazać moje wspomnienia innym, szczególnie młodszym pokoleniom” - dodała.

Żona b. prezydenta wyznała, że do napisania autobiografii skłoniła ją refleksja, że jej życie było bardzo ciekawe. “Mam się czym dzielić z innymi. Żyłam w bardzo ciekawym okresie polskiej historii i chciałam przekazać moje wspomnienia innym, szczególnie młodszym pokoleniom” - dodała.

Autobiografię byłej pierwszej damy opracował Piotr Adamowicz. Książka opublikowana w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Literackie bardzo dobrze została przyjęta na polskim rynku wydawniczym, gdzie dotychczas sprzedano ponad 350 tys. jej egzemplarzy.

"Liczymy na duże zainteresowanie tą pozycją również ze strony portugalskich czytelników. Zdecydowaliśmy się wydać książkę żony Lecha Wałęsy ze względu na sukces tej pozycji w Polsce. Poza tym, autobiografia byłej pierwszej damy jest bardzo autentycznie opowiedzianą historią Polski współczesnej" - powiedziała PAP Life Zita Seabra, prezes wydawnictwa Aletheia Editora, które skierowało na portugalski rynek 1400 egzemplarzy "Marzeń i tajemnic".

Wydawca portugalskiej wersji książki Wałęsy specjalizuje się w publikacjach dotyczących polityki oraz historii najnowszej. Wśród dotychczas wydanych przez nią pozycji są m.in. dzieła Nicka Cohena, Paula Johnsona, George'a Weigela oraz Timothy'ego Gartona Asha.

We wtorkowej promocji książki Danuty Wałęsy uczestniczyła m.in. Maria Barroso, żona Mario Soaresa, prezydenta Portugalii w latach 1986-1996, a także Manuela Ferreira Leite, była minister finansów tego kraju.

Danuta Wałęsa przybyła do Portugalii na zaproszenie firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, która pokryła koszty pobytu autorki w tym kraju oraz dofinansowała wydanie książki. „Marzenia i tajemnice” w pierwszej kolejności sprzedawane będą w 360 supermarketach Pingo Doce należących do portugalskiego detalisty. Dwa tygodnie później pojawią się w księgarniach.

W środę wieczorem żona Lecha Wałęsy spotka się w podlizbońskim Belem z Polonią mieszkającą w Portugalii, zaś dzień później z portugalskimi czytelnikami w Sintrze.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ls/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL