Religia

07.08.2018

Duchowni posadzili drzewo w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Kierownik działu ekumenicznego Kościoła Ewangelickiego w Westfalii dr Ulrich Moller (2L), Superintendant kościoła w Hesji Nadreńskiej i Księstwie Nassau dr Klaus-Volker Schutz (L) i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biskup Jerzy Samiec (P) podczas uroczystości posadzenia drzewa. Fot. PAP/R. Guz Kierownik działu ekumenicznego Kościoła Ewangelickiego w Westfalii dr Ulrich Moller (2L), Superintendant kościoła w Hesji Nadreńskiej i Księstwie Nassau dr Klaus-Volker Schutz (L) i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biskup Jerzy Samiec (P) podczas uroczystości posadzenia drzewa. Fot. PAP/R. Guz

Przedstawiciele kościołów ewangelickich z Polski i Niemiec zasadzili we wtorek drzewo w Ogrodach Polsko-Niemieckich na obrzeżach Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Drzewo ma symbolizować partnerstwo i przyjaźń między oboma krajami.

Przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i w Niemczech wraz z przedstawicielami ambasady niemieckiej w Polsce zasadzili drzewo w Ogrodach Polsko-Niemieckich, które znajdują się na obrzeżach Parku Skaryszewskiego w Warszawie.

Zdaniem organizatorów tego wydarzenia "kościoły ewangelickie w Polsce i w Niemczech poprzez wspólne zasadzenie drzewa chcą podkreślić łączące je partnerstwo i przyjaźń oraz wkład w proces pojednania pomiędzy Polską a Niemcami" - napisano w komunikacie prasowym.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec powiedział PAP, że "inicjatywa posadzenia drzewa wyszła od przedstawicieli ambasady niemieckiej; zaproponowano stworzenie Ogrodu symbolizującego przyjaźń i pojednanie między narodami". Zauważył, że w innych krajach również są takie miejsca, np. we Francji są Ogrody Niemiecko-Francuskie, a w Stanach Zjednoczonych - Ogrody Niemiecko-Amerykańskie.

"My, jako Kościół Ewangelicko-Augsburski usłyszeliśmy o tej inicjatywie i zgłosiliśmy się do naszych kościołów partnerskich w Hesji-Nassau i Westfalii, które chętnie do tego dołączyły" - podkreślił Samiec. Jak dodał, posadzone we wtorek drzewo ma stanowić symbol "partnerstwa i wieloletniej współpracy między tymi kościołami".

Stwierdził też, że Ogród Polsko-Niemiecki będzie "symbolem relacji między Polską i Niemcami; będzie wskazywał na przyszłość, którą chcemy budować w przyjaźni i pokoju".

Znajdujące się na obrzeżach Parku Skaryszewskiego Ogrody są symbolem przyjaźni polsko-niemieckiej i miejscem spotkań. Projekt "Ogrody Polsko-Niemieckie" jest realizowany od listopada 2016 roku przez niemieckie MSZ i Warszawę wspólnie m.in. z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową. Inicjatywa nawiązuje do roku jubileuszowego, w którym przypadała 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - podkreślono w komunikacie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL