Polska po 1989 roku

02.03.2019

Dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich uhonorowanych Nagrodą im. Józefa Ślisza

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wręczenia Nagrody im. Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2019 w Jasionce. Fot. PAP/D. Delmanowicz Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wręczenia Nagrody im. Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2019 w Jasionce. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Koła Gospodyń Wiejskich z Cikowic, Włościanek, Panienki, Sudołka, Świerczynka, Mokowa, Zielina, Zagórzan, Zastawia oraz Sieniawy zostały uhonorowane Nagrodą im. Józefa Ślisza w sobotę podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od 2017 roku.

Nagrody wręczali premier Mateusz Morawiecki, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Wsi Polskiej Artur Balazs oraz córka Józefa Ślisza, Elżbieta Bienias.

Jak powiedział Balazs, "koła zostały wyróżnione za popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, pobudzanie aktywności mieszkańców w społecznościach lokalnych, kultywowanie regionalnych tradycji oraz wspieranie integracji mieszkańców wsi".

"Nagrody należą się dla tych kół, które tu są i dla dwudziestu paru tysięcy kół, które są rozsiane po całej Polsce. Ogromne, ogromne słowa podziękowania i brawa" – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród premier Morawiecki.

Laureatem przyznanej po raz pierwszy w roku 2017 nagrody zostało Stowarzyszenie "Dom Wschodni – Domus Orientalis", angażujące się w działalność na rzecz chrześcijan zamieszkujących Bliski Wschód oraz tworzenie praktycznie od podstaw aktywnych społeczności lokalnych wśród osób, które ze względu na swoją wiarę nie są mocno zakorzenione w arabskim społeczeństwie i potrzebują wsparcia w organizowaniu sobie codziennego życia.W 2018 roku podczas I. edycji Europejskiego Forum Rolniczego nagrodą uhonorowano Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, które zostało wyróżnione za swoją działalność w upamiętnianiu Polaków niosących pomoc Żydom oraz szerzenie wiedzy o okrucieństwach Holokaustu i II Wojny Światowej.

Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 r. w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące, niedaleko Jasionki.

W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W grudniu 1989 r. przegrał wybory z Gabrielem Janowskim o przewodnictwo w NSZZ "S" RI. Na przełomie 1989/90 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe "Solidarność", które w 1992 r. przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Kierowane przez niego SChL w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Zmarł 6 marca 2001 r.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce".(PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk, Mariusz Polit

kyc/huk/mp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL