Europa i świat po 1989 roku

14.12.2018 aktualizacja 18.12.2018

1,52 mln euro za pierwsze wydanie „W poszukiwaniu straconego czasu” na aukcji w Paryżu

Pierwsze wydanie „W stronę Swanna”, pierwszego tomu powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu” osiągnęło na aukcji w Paryżu cenę 1,52 mln euro - poinformował w piątek dom aukcyjny Sotheby's.

Egzemplarz noszący numer 1, który Proust podarował swemu przyjacielowi Lucienowi Daudet, był wyceniany wstępnie na 600 do 800 tys. euro; osiągnął rekordową cenę i stał się najdroższą francuską książką, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Do tej pory najwyższą cenę na aukcji osiągnęła sprzedana w 2009 roku pierwsza edycja tomu wierszy Charles'a Baudelaire'a "Kwiaty zła".

Sprzedany w piątek tom "W stronę Swanna” pochodził z kolekcji Pierre'a Berge, współzałożyciela firmy Yves Saint-Laurent, a prywatnie partnera słynnego projektanta mody.

Oprócz powieści Prousta na aukcji sprzedano za 682 tys. euro oryginalne wydanie "Prób" Michela de Montaigne. (PAP)

fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL