Ponad 73 tys. pacjentów i 210 tys. porad rocznie w przychodni przyklinicznej, pionierskie w skali światowej transplantacje twarzy, najwięcej w Europie przeszczepów szpiku kostnego – tym wszystkim może się pochwalić w 70. urodziny Instytut Onkologii w Gliwicach
Jubileusz placówka świętuje w czwartek i piątek w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”. Obchodom towarzyszy VIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, którego prezesem jest dyrektor gliwickiego szpitala prof. Krzysztof Składowski.
„Pod względem oferty medycznej, onkologicznej, nie odstajemy od najlepszych szpitali na świecie. Mamy bardzo dobrze wyposażony instytut, wspaniałych pracowników w liczbie 1500, również sytuacja finansowa jest dobra – jesteśmy zbilansowani, a to dzięki dobrej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia” – powiedział prof. Składowski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach.
Jak podkreślali uczestnicy uroczystości jubileuszu, przez 70 lat istnienia placówki w onkologii dokonał się ogromny postęp – chorzy są leczeni o wiele skuteczniej. „Kiedy 32 lata temu podjąłem decyzję o pracy w instytucie, koledzy pukali się w czoło, mówili, że nie wytrzymam tego psychicznie, bo to zbyt obciążające - nie ma sukcesów, chorzy umierają. Ja już wtedy wiedziałem, że to nie jest prawda” – wspominał prof. Składowski.
„Zdecydowanie w ciągu tych 50 lat wstecz nastąpił rozwój. Marzeniem ludzkości jest uniknąć raka, ale to marzenie prawdopodobnie nigdy się nie ziści, dlatego, że natura biologii jest taka, że nowotworzenie musi się odbywać, jest to jeden z procesów natury. Naszym celem jest wykrywać ten proces tak wcześnie, by raka dało się zniszczyć na jak najwcześniejszym etapie, również na tym, kiedy chory w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że może być chory. Jestem optymistą – odkrycia naukowe przyczynią się do tego, że będziemy mówili o długim przeżyciu i życiu dobrej jakości” – dodał.
Jubileuszowy wykład wspomnieniowy wygłosił w czwartek nestor polskiej onkologii, powstaniec warszawski, związany z gliwickim instytutem przez 66 lat prof. Mieczysław Chorąży, odznaczony w maju tego roku Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wspominał m.in. powojenne czasy i nieporozumienia na tle językowym z pacjentami mówiącymi wyłącznie gwarą śląską, czy też chorego, który przyszedł na badania z synem. „Pobrałem próbkę do badania i powiedziałem, że wynik i wezwanie na leczenie pacjent otrzyma za jakieś 10 dni. Syn wyjął pistolet i oświadczył, że wynik ma być za pół godziny” – opowiadał.
„Nasze dzieła powstają ze wspólnej pracy, badań, wysiłków, idei nie tylko ludzi z tytułami, ale też laborantek, pielęgniarek, administracji. Dziękuję bardzo” – podsumował, a zebrani nagrodzili go owacją na stojąco. Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Chorążego i jego zespołu należy zbadanie niektórych elementów regulujących funkcje genów komórek eukariotycznych oraz aktywności transkrypcyjnej wątroby szczura, wykrycie dotąd nieznanych dziedzicznych mechanizmów powodujących zachorowania na nowotwory, zwłaszcza raka płuc, oraz odkrycie funkcjonowania mechanizmów DNA w komórkach zwierzęcych.
Profesor był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną – do dziś pozostaje autorytetem w tym zakresie. Jest autorem wydanej w 1973 r., napisanej wspólnie z Kazimierzem Duxem, książki "Wstęp do biologii nowotworów", która przez długi czas była najważniejszą pozycją polskiej literatury naukowej na ten temat. Wniósł też znaczący wkład w badania nad uszkodzeniami DNA i chromosomów u mieszkańców skupisk przemysłowych i komunalnych na Śląsku.
Oficjalne otwarcie Państwowego Instytutu Przeciwrakowego (PIP) w Gliwicach odbyło się w 1947 r. Placówką kierował wówczas poznański chirurg dr Stanisław Bylina. W 2016 r. dzisiejsze Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach przyjął ponad 73 tys. pacjentów, a lekarze udzielili 210 tys. porad w przychodni przyklinicznej. Ponad 100 tys. badań i analiz obrazowych przeprowadzono w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, prawie 5 tys. badań PET/CT w Zakładzie Diagnostyki PET, ponad 140 tys. badań w Zakładzie Patologii Nowotworów, ponad 800 tys. badań w Zakładzie Analityki i Biochemii Klinicznej.
Gliwicki instytut to również najliczniejsza i najnowocześniejsza w kraju aparatura do radioterapii onkologicznej, największa w kraju liczba rekonstrukcji chirurgicznych z powodu nowotworów, największa w Europie liczba przeszczepów szpiku kostnego, Europejskie Centrum Doskonałości Nowotworów Endokrynnych, Centrum Badań Translacyjnych, cyklotron produkujący nowoczesne radiofarmaceutyki. W placówce pracuje 22 profesorów, 19 doktorów habilitowanych i 129 doktorów.(PAP)
autor: Anna Gumułka
lun/ agt/