II Rzeczpospolita

26.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

„Ilustrowany Kurier Codzienny” w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

„Ilustrowany Kurier Codzienny” z lat 1925-1938 jest już dostępny na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Prace trwały przez 10 miesięcy. Ich efekt to udostępnienie on-line ponad 5 tys. numerów „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” (pisownia oryginalna tytułu), czyli popularnego „IKC-a” wraz z dodatkami.

„W trakcie digitalizacji +Kuryera+ zastosowano nową metodę rozpoznawania tekstu drukowanego, dzięki czemu treść dziennika jest oddana niemal w stu procentach” – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz.

„+IKC+ jest jedną z tych gazet, o które najczęściej pytają osoby zajmujące się zawodowo nauką oraz poszukiwacze ciekawostek z okresu II RP, dlatego cieszymy się, że możemy udostępnić naszym czytelnikom tą gazetę w wersji cyfrowej” – dodał Woźniakiewicz.

Na digitalizację „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” pochodzącego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie biblioteka otrzymała 180 tys. zł w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.

Dzięki kolejnym środkom z programu „Kultura+” oraz umowie z Biblioteką Jagiellońską już wkrótce na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne będą wydania „IKC” z lat 1910-1924 oraz z roku 1939.

"Ilustrowany Kuryer Codzienny" był wydawany w Krakowie w latach 1910-1939. Był największym i najważniejszym dziennikiem okresu międzywojennego, obejmującym swym zasięgiem cały kraj. Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl) prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest finansowana przez samorząd województwa. Jej zasób obejmuje obecnie 70 tys. publikacji. W Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej dostępne są m.in. przedwojenny „Czas krakowski”, "Życie Literackie" (1951-1991) oraz archiwalne numery „Tygodnika Powszechnego”, „Dziennika Polskiego” i „Przekroju".(PAP)

wos/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL