Wystawą kilkunastu starych pojazdów ratowniczych zainaugurowana została oficjalnie we wtorek działalność Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Placówkę, gromadzącą eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa, prowadzi grupa pasjonatów.
Jednostka wciąż nie ma stałej siedziby. Problemem jest brak finansów. "Utrzymujemy się z własnych składek i z darowizn" - poinformował PAP prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa - jednostki zajmującej się organizacją i rozbudowaniem Muzeum Ratownictwa w Krakowie - Łukasz Pieniążek.
Wszyscy zaangażowani w powstanie muzeum są wolontariuszami, na co dzień pracują w różnych jednostkach ratowniczych. „Liczymy na to, że w najbliższym czasie uda się znaleźć stałe miejsce, choć przy braku funduszy może to być trudne” – powiedział Pieniążek.
Gromadzone od kilku lat obiekty należące do muzeum - karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy milicyjne i policyjne, a także mundury, stare mapy i dokumenty - są darowiznami od różnych instytucji, m.in. strażackich i policyjnych. „Nie chcemy, aby stare auta, które ratowały ludziom życie, wędrowały na złom. Chcemy je uchronić od zapomnienia, dlatego tworzymy to muzeum” – zaznaczył prezes.
Podkreślił też, że Muzeum Ratownictwa jako jedyne w Polsce i Europie gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa: pożarniczego, medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego; w kolekcji jednostka ma także obiekty poświęcone historii i działalności policji.
Otwarta ekspozycja prezentuje część spośród 30 pojazdów zgromadzonych jak dotąd przez muzeum. Wystawa czynna będzie przez najbliższy rok przy ul. Saskiej w Krakowie-Płaszowie. Pozostałe zbiory muzealne znajdują się w Muzeum Niepołomickim oraz w Zespole Szkół nr 1 w Bochni.
Zainteresowani zobaczą w Płaszowie samochody, które przez lata służyły strażakom pożarnym, ratownikom medycznym i technicznym oraz policji. Są wśród nich m.in. auto marki Żuk A15 z 1970 roku, Volkswagen T3, Tarpan, a także UAZ 469 zwany papieskim, ponieważ służył do obsługi i zabezpieczenia pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski.
Na bezpłatną wystawę jej organizatorzy zapraszają przede wszystkim grupy zorganizowane i wycieczki szkolne. "To ważne, aby młodzież jak najwięcej dowiedziała się o historii" - powiedział Pieniążek.
Muzeum Ratownictwa w Krakowie działa na podstawie specjalnego regulaminu uzgodnionego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad działalnością jednostki objęli: minister zdrowia, minister spraw wewnętrznych, a także komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz komendant wojewódzki policji w Krakowie. (PAP)
bko/ mrt/ jra/