Starożytność

29.07.2019

Irak wystawia złupione i zwrócone mu starożytności

Szef irackiej dyplomacji Mohammed al-Hakim przekazał w poniedziałek irackiemu ministerstwu kultury 173 starożytne przedmioty złupione w Iraku i obecnie zwrócone przez Wielką Brytanię i Szwecję. Przedmioty wystawiono w siedzibie MSZ w Bagdadzie.

Al-Hakim "wyraził gotowość irackiego MSZ do udzielenia pełnego wsparcia Ministerstwu Kultury i jego komisjom w poszukiwaniu przeszmuglowanych za granicę starożytności i sprowadzeniu ich do kraju".

Według oficjalnych statystyk w Iraku jest ponad 1000 stanowisk archeologicznych. Wiele z archeologicznych skarbów pochodzących z kolebki cywilizacji, jaką są kraje tzw. żyznego półksiężyca, zrabowano podczas amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku i w następnych latach chaosu.

Wśród zwróconych artefaktów są fragmenty naczyń i sumeryjskich tabliczek glinianych sprzed 4 tys. lat.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL