Polska po 1989 roku

09.11.2017

Jarosław Marek Rymkiewicz o swojej polskości i Kaliszu

Jarosław Marek Rymkiewicz podczas gali wręczenia nagród "Strażnik Pamięci". Fot. PAP/T. Gzell Jarosław Marek Rymkiewicz podczas gali wręczenia nagród "Strażnik Pamięci". Fot. PAP/T. Gzell

Nie mam ani kropli polskiej krwi, w moich komórkach nie ma ani kawałeczka polskiego genu; to nie my wybieramy polskość, to ona nas wybiera - powiedział Jarosław Marek Rymkiewicz, odbierając w środę nagrodę Strażnika Pamięci 2017 w kategorii twórca.

Podczas gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2017 Rymkiewicz wspomniał wyjazd na grób prababci do Kalisza. Poetę i jego żonę Ewę zawiozła tam w poniedziałek ich "przyjaciółka Joasia Lichocka, także kaliska posłanka". Dzięki jej staraniom odnalazł na luterańskim cmentarzu w Kaliszu grób prababki Emilii Schultz.

Rozmyślania o przodkach nasunęły Rymkiewiczowi pytania - kim jest, czy i dlaczego jest Polakiem, bo jak zapewnił, "nie ma ani kropli polskiej krwi a w moich komórkach nie ma ani kawałeczka polskiego genu". Dodał, że "trochę jest Niemcem, Litwinem, Tatarem, Francuzem, może i Rosjaninem".

"Zacząłem rozmyślać o dziejach rodu Schultzów, który zjawił się w Kaliszu - nie wiadomo kiedy i nawet nie wiadomo skąd do Kalisza przybył, może z Saksonii a może z Bawarii" - powiedział. Wspomniał też o dziejach rodu Rymkiewiczów, "który zjawił się w Kaliszu może z Wilna a może, i to wydaje mi się prawdopodobniejsze, z oszmiańskiego powiatu".

Wspomniał też, że w 1943 r. jako mały 8-letni chłopczyk w okupowanej przez Niemców Warszawie, na tajnych kompletach w mieszkaniu jego dziadka przy ul. Koszykowej recytował polskie wierszyki i śpiewał polskie patriotyczne piosenki, nie zadając sobie wówczas pytania, kim jest.

Podsumowując, poeta doszedł do wniosku, że "polskość nie jest ani biologiczna, ani genetyczna". "Ona nie bierze się z krwi a nawet, jak pokazuje mój przykład, nie bierze się pochodzenia. Polskość to jest straszna siła duchowa i to nie my ją wybieramy, bo nie możemy niczego wybierać, to ona nas wybiera" – wyjaśnił Strażnik Pamięci 2017.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

edytor: Paweł Tomczyk

bak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL