Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, największy szpital pediatryczny w regionie, zyskał Wędrującą Szpitalną Bibliotekę - zestaw książek i narzędzi do pracy z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Dzięki Bajkowozowi dzieci mają szansę na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości.
Przekazany we wtorek szpitalowi Bajkowóz to mobilny wózek w kształcie kamienicy, wyposażony w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek i szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami. Kamieniczki są mobilne - dzięki kółkom mogą się poruszać między szpitalnymi łóżkami. Wyposażono je w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać do pracy bezpośrednio na łóżku chorego dziecka. Jest także miejsce na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką.
Projekt „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” otrzymał dofinansowanie ministra kultury w ramach programu "Kultura Dostępna". Twórcy Bajkowozu przekonują, że jest on czymś więcej niż tylko mobilną biblioteką - stanowi przemyślany i praktyczny zestaw narzędzi do pracy z dziećmi w szpitalach.
"Jest swojego rodzaju punktem, wokół którego budujemy wirtualną przestrzeń, w której wszystko jest możliwe. Przestrzeń nieograniczoną ścianami i barierami, w której mali pacjenci zapominają na chwilę o tu i teraz, rozpoczynając bajeczną podróż w nieznane" - tłumaczy Jarosław Leciejewski z Fundacji Serdecznik z Poznania, która buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce mobilne Wędrujące Szpitalne Biblioteki.
"W ten sposób realizujemy nasz pomysł na stworzenie dodatkowego szpitalnego oddziału: Oddziału Bajka. Oddziału, który nie tworzą ściany i pomieszczenia, ale książki, Bajkowóz i ludzie z pasją - pedagodzy, bez których wszystko to nie byłoby możliwe" - dodał przedstawiciel fundacji. Bajkowóz w katowickiej placówce jest 66. mobilną biblioteką zrealizowaną w ramach projektu.
Uroczyste powitanie i przekazanie Bajkowozu pacjentom Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odbyło się we wtorek na oddziale rehabilitacji neurologicznej tej placówki. Noszący imię Jana Pawła II katowicki szpital należy do największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 26 poradnie specjalistyczne oraz 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa osiem klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie ta zatrudniająca ponad tysiąc pracowników placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ agz/