Polska po 1989 roku

02.07.2017

Kolejni sportowcy uhonorowani w Alei Gwiazd we Władysławowie

Jerzy Pawłowski. 1959 r. Fot. PAP/S. Dąbrowiecki Jerzy Pawłowski. 1959 r. Fot. PAP/S. Dąbrowiecki

Piłkarz Artur Boruc, kolarz Tadeusz Mytnik, tenisistka stołowa Natalia Partyka, szermierz Jerzy Pawłowski, supermaratończyk Franciszek Sojka oraz prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner mają od niedzieli swoje gwiazdy w alei we Władysławowie.

W Alei Gwiazd Sportu uhonorowanych już jest w sumie 118 osób.

"Bardzo cieszę się, że jury postanowiło uhonorować mnie gwiazdą. Pamiętam czasy, kiedy przyjeżdżałam do Władysławowa i oglądałam gwiazdy wielkich sportowców. Teraz jest i moja. Super, to wielki zaszczyt" - powiedziała PAP urodzona 27 lipca 1989 roku w Gdańsku Natalia Partyka, która w dorobku ma m.in. 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medale igrzysk paraolimpijskich.

Partyka cztery razy startowała w paraolimpiadzie (od Aten do Rio de Janeiro) oraz trzy w IO (Pekin, Londyn, Rio). Czterokrotnie stawała też na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata.

"Aleja Gwiazd we Władysławowie to najbardziej znane miejsce honorujące sławy sportu. Jeśli kapituła uznała, że i mnie należy się gwiazda widocznie moja praca, którą wykonuję z taką pasją i przynosząca efekty, zasługuje na takie wielkie uhonorowanie" - mówił prezes 63-letni Apoloniusz Tajner, który pamiętany jest głównie z czasów gdy był trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich, w tym Adama Małysza.

To pod jego wodzą "Orzeł z Wisły" w Salt Lake City w 2002 roku wywalczył srebrny i brązowy medal, trzy razy z rzędu zdobył Kryształową Kulę, tyle samo razy mistrzostwo świata i jedno wicemistrzostwo oraz wygrał Turniej Czterech Skoczni, a 9 grudnia 2001 roku po raz pierwszy w MŚ biało-czerwoni zdobyli medal, plasując się za Finami i Japończykami.

Wśród szóstki uhonorowanych w niedzielę znalazł się także 67-letni Tadeusz Mytnik, znany w peletonie i w sportowym życiu z zawziętości, twardego charakteru oraz humoru mający w kolekcji srebrny medal igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku w jeździe drużynowej na czas. Z MŚ popularny "Tony" przywiózł trzy krążki, także w tej samej konkurencji. Złote medale wywalczył w Barcelonie w 1973 oraz Yvoir dwa lata później, natomiast brązowy w San Cristobal w 1977 roku. Nieliczne porażki tłumaczy faktem, że urodził się trzynastego.

"Dobrze się stało się, że gwiazdę we Władysławie ma kolarz związany od tylu lat z Wybrzeżem. Prawie pół wieku temu znalazłem się w centrum wyszkolenia marynarki w Ustce i od tamtego czasu moje losy połączyły się z tym przepięknym regionem. Dzisiaj zaprosiłem na uroczystość moje wnuczki. 15-letnie bliźniaczki Sandrę i Klaudię. Będą miały co po latach wspominać swoim dzieciom" - powiedział Mytnik.

W niedzielę gwiazdę odsłonił także 37-letni bramkarz Artur Boruc, który niedawno przedłużył kontrakt z występującym w angielskiej Premier League zespole Bournemouth do końca sezonu 2017/2018. W latach 2004-2017 grał w reprezentacji Polski. Był uczestnikiem MŚ 2006 i mistrzostw Europy w 2008 i 2016 roku. Karierę sportową rozpoczął w Pogoni Siedlce. Potem bronił bramki Legii Warszawa (1996-1999), Celticu Glasgow (2005-2010, Fiorentiny (2010-2012), Southampton (2012-2015). Do Bournemouth został wypożyczony w 2014 roku.

Jury uhonorowało także mieszkańca Władysławowa. Urodzony 10 lipca 1942 roku Franciszek Sojka specjalizuje się w biegach długodystansowych. Od ponad 35 lat bierze udział w biegach maratońskich i dłuższych. Zaliczył ponad sto takich imprez. 8 września 2007 roku w holenderskim Winschoten zdobył złoty medal MŚ i ME w biegu na 100 km w kategorii M65.

Wyróżniono także zmarłego 11 stycznia 2005 roku Jerzego Pawłowskiego, który podczas debiutu olimpijskiego w 1952 roku w Helsinkach dotarł do półfinału turnieju indywidualnego. Urodzony 25 października 1932 roku w Warszawie szermierz był jedynym obok strzelca Adama Smelczyńskiego polskim sportowcem, który uczestniczył w sześciu igrzyskach olimpijskich (1952-1972), z których przywiózł 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy medal. W MŚ wywalczył 7 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych krążków. Za współpracę z obcym wywiadem (NATO i CIA) skazano go w maju 1976 roku na 25 lat więzienia. Po 10 latach i 44 dniach odzyskał wolność i został ułaskawiony przez ówczesną Radę Państwa.

Aleja Gwiazd Sportu to pierwsza w Polsce aleja poświęcona polskim i zagranicznym zawodnikom. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona. Została utworzona w 2000 roku. (PAP)

jej/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL