Europa i świat po 1989 roku

22.09.2019

Kraków i Edynburg przedłużyły umowę o partnerstwie

W siedzibie władz Edynburga przedłużono w sobotę umowę partnerską między Krakowem a stolicą Szkocji. Z tej okazji odbył się dwudniowy festiwal #KrakówExperience, poinformowała w niedzielę ambasada RP w Londynie.

Odnowienie umowy zatwierdzili Lord Provost Edynburga (odpowiednik prezydenta miasta) Frank Ross oraz wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk w obecności ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego i konsula generalnego RP w Edynburgu Ireneusza Truszkowskiego.

"Dzisiejsze podpisanie umowy partnerskiej między Edynburgiem a Krakowem symbolizuje nowy początek naszej współpracy. Wszyscy wiemy, że Edynburg i Kraków są wspaniałymi miastami z interesującymi historiami, jednak potencjał naszych miast jest o wiele większy, w szczególności w obszarach możliwości biznesowych, nowych technologii i wiedzy fachowej" – powiedział ambasador Rzegocki podczas ceremonii.

"Uważam, że podczas kolejnych pięciu lat naszej bliskiej i dynamicznej współpracy powinniśmy skupić się bardziej na aspektach gospodarczych. Dodatkowo powinniśmy pomyśleć, jak uwolnić pełen potencjał naszych obywateli i przekształcić naszą współpracę w narzędzie, które zapewni im nowe możliwości rozwoju" - dodał dyplomata.

Kraków i Edynburg po raz pierwszy podpisały umowę o współpracy w 1994 r., następnie była ona kilkukrotnie przedłużana na pięcioletnie okresy. Wyszczególnionymi w umowach dziedzinami współpracy są: edukacja, ochrona zabytków, pomoc społeczna, zarządzanie miejskie i kultura.

Odnowienie umowy było kulminacją uroczystości, które rozpoczęły się w piątek, 20 września w katedrze św. Idziego występem zespołu muzyki gitarowej Cracow Guitar Quartet. W jego programie znalazły się utwory m.in. Michaela Praetoriusa, Edwarda Griega i Celso Machado.

W sobotę w sercu Edynburga – na West Parliament Square – odbył się piknik krakowski. Na scenie Balet Cracovia Danza opowiedział tańcem o tradycjach polskiego dworku, a także uczył krakowiaka. Alex Imrie zaprezentował krakowski tartan, a teatr „Lustro Sceny" – pokazał spektakl o smoku wawelskim.

Opowiedziana została historia partnerstwa Krakowa i Edynburga, a zebrana publiczność miała okazję wysłuchać legend i opowieści o Krakowie. W konkursach i warsztatach komiksowych „Jestem miasto. Kraków i Edynburg” oraz w warsztatach plastycznych – z Żywym Muzeum Obwarzanka – wzięli udział najmłodsi mieszkańcy Edynburga.

Głównym punktem festiwalu było przekazanie przez Jerzego Muzyka upominku od Krakowa na ręce Franka Rossa. W rewanżu za krakowski tartan, szkocki partner otrzymał recepturę obwarzanka edynburskiego – nazwanego "cracovian". Pomysłodawczynią nazwy jest mieszkanka Krakowa, Gabriela Bukowska, zwyciężczyni konkursu internetowego na nazwę upominku dla Edynburga, a autorem przepisu – Adam Chrząstowski.

#KrakówExperience został zorganizowany przez Szkocko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL