Polska po 1989 roku

01.07.2019

Książę Akishino i księżna Kiko zasadzili drzewko wiśniowe w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Japońska para książęca - następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko - zasadziła drzewko wiśniowe w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. W ten sposób para, która kończy wizytę w Polsce, uczciła 100-lecie nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

O poniedziałkowej wizycie księcia Akishino i jego małżonki księżnej Kiko w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie poinformowała PAP Agnieszka Borowa-Malinowska z Biura Upowszechniania i Promocji Nauki PAN.

"Wybrano gatunek Autumnalis Rosea, jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Wiosną zachwyca różowymi, a później białymi kwiatami, ale pięknie prezentuje się również jesienią. Część ogrodu, w której zasadzono drzewko, otrzymała symboliczną nazwę Reiwa Sakura. Reiwa (z japońskiego: piękna harmonia) to nazwa nowej ery panowania japońskiego cesarza Naruhito, która rozpoczęła się 1 maja" - podała Borowska-Malinowska.

Dodała, że do - liczącej ponad 30 wiśniowych drzewek - ekspozycji Reiwa Sakura mają obecnie dostęp wszyscy goście Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Podczas wizyty w Powsinie książę Akishino i księżna Kiko obejrzeli również plenerową wystawę fotograficzną o Japonii oraz wystawę kur rasy czubatka dworska. Widzieli również czerwony buk, który 18 lat temu zasadził japoński fizyk i noblista Leo Esaki.

Książęcej parze towarzyszył ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada wraz z małżonką. Polską delegację reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, wiceprezes PAN prof. Romuald Zabielski oraz dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie dr Paweł Kojs.

Wizyta japońskiej pary książęcej w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie była jednym z ostatnich elementów ich kilkudniowej wizyty w Polsce. W jej trakcie książę Akishino i księżna Kiko spotkali się w Warszawie z parą prezydencką Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą, zwiedzili m.in. Zamek Królewski i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, gościli też w Krakowie, gdzie wzięli udział w uroczystym śniadaniu wydanym na ich cześć w Sukiennicach, a także zwiedzali Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius; odwiedzili również Łowicz, gdzie zapoznali się m.in. ze sztuką wykonywania wycinanek łowickich. We wtorek para książęca udaje się do stolicy Finlandii, Helsinek, gdzie m.in., spotka się z prezydentem tego kraju Saulim Niinisto.

Wizyta japońskiej pary książęcej w Polsce odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, który uznał rząd premiera Ignacego Paderewskiego.

Książę Akishino jest młodszym bratem cesarza Naruhito, który 1 maja br. został 126. cesarzem Japonii. Akishino jest od tego momentu pierwszą osobą w kolejce do tronu, zaś jego syn – książę Hisahito – drugą. Książę Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL