Inne

15.02.2013 aktualizacja 18.07.2016

List Mahatmy Gandhiego sprzedano za 115 tys. funtów

Mahatma Gandhi. Fot. PAP/CAF - Archiwum Mahatma Gandhi. Fot. PAP/CAF - Archiwum

Dom aukcyjny Mullock's sprzedał za 115 tys. funtów list Mahatmy Gandhiego z 1943 roku. W napisanym na maszynie liście przywódca indyjskiego ruchu narodowego zaapelował do władz brytyjskich o wypuszczenie go na wolność - poinformował portal internetowy BBC. Organizatorzy aukcji spodziewali się otrzymać tylko 10-15 tys. funtów. Nabywca, wliczając 17-procentową opłatę dla brytyjskiego domu aukcyjnego, zapłaci w sumie 134 550 funtów.

Przedstawiciel Mullock's Richard Westwood-Brookes uważa, że to najwyższa kwota uzyskana za list słynnego polityka. Sprzedawcą jest starszy mężczyzna, który walczył o niepodległość Indii razem z Gandhim. Zdecydował się wystawić list na aukcję, bo potrzebował pieniędzy dla rodziny w Indiach.

Według przedstawiciela domu aukcyjnego dokument, w którego nagłówku napisano "Obóz dla internowanych, 26 października 1943 roku", jest jednym z najważniejszych wystawionych na sprzedaż listów Gandhiego. Więziony przez Brytyjczyków przywódca rozpoczyna w nim sekretne negocjacje dotyczące niepodległości Indii.

W zeszłym roku Mullock's sprzedał pamiątki po Gandhim za ponad 100 tys. funtów. (PAP)

jsk/ keb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL