Życie, obrzędy i zwyczaje Madziarów przedstawią w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) grupy rekonstrukcyjne z Węgier – poinformował w piątek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.
"Impreza pod nazwą +Dawni Madziarzy+ jest kolejnym przedsięwzięciem cyklu +Od Troi po Bałtyk+. W ramach trwającego od ubiegłego roku cyklu mogliśmy już poznać m.in. obyczaje Rzymian i Wikingów" – powiedział Gancarski.
Cykl "Od Troi po Bałtyk” ma pokazać życie ludów od epoki brązu po wczesne średniowiecze między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim.
W Karpackiej Troi zaplanowano m.in. zwiedzanie obozu Madziarów z przełomu VIII/IX wieku, walki z użyciem kija, tkanie wstążek i pasków, wypiek placków na kamieniach, pokaz rozpalania ognia metodami historycznymi. O plemionach madziarskich będzie też opowiadała wystawa przygotowana przez muzeum w Miszkolcu.
Do kotlin karpackich Madziarzy dotarli w VIII wieku, natomiast w X w. dali początek państwu węgierskiemu – przypomniał Gancarski.
Dodał, że cykl "Od Troi po Bałtyk” ma pokazać życie ludów od epoki brązu po wczesne średniowiecze między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim.
"Już cztery tysiące lat temu w Trzcinicy tętniło życie i rozwijał się handel, a bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego" – podkreślił.
Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.
Natomiast między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.
Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje on powierzchnię 8 hektarów, można tam zobaczyć m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.(PAP)
kyc/ amac/