Marcin Pietraszewski z katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej" zwyciężył w regionalnym konkursie dziennikarskim Silesia Press, którego 14. edycję rozstrzygnięto w Katowicach. Jury nagrodziło go za cykl artykułów o działalności przestępczego gangu, wyrosłego w środowisku pseudokibiców.
Wśród wyróżnionych w dorocznym konkursie znalazł się dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Mateusz Babak, nagrodzony za "konsekwentne i profesjonalne dziennikarskie dokumentowanie procesu tworzenia i działania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Za "serce dla dziennikarzy" wyróżniono też słynnego kardiochirurga prof. Mariana Zembalę. Nagrodę specjalną otrzymał felietonista katowickiego radia eM ks. Piotr Brząkalik.
Nagrody w 14. edycji konkursu, który z czasem zyskał miano "Śląskich Pulitzerów", rozdano podczas środowej gali w Katowicach. Uzasadniając nagrodę dla Marcina Pietraszewskiego, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg podkreślił, że nagrodzone materiały (nad którymi laureat pracował przeszło pół roku) to przykład trudnego i pracochłonnego dziennikarstwa śledczego.
"To bodaj ostatni w regionie dziennikarz prasowy, który nie oddał pola dziennikarzom telewizyjnym, mającym lepsze i bogatsze instrumenty do prowadzenia dziennikarskich śledztw" - mówił o Pietraszewskim Twaróg, wskazując, iż dziennikarzowi udało się znakomicie udokumentować i opisać działania kibolskiej bojówki Psycho Fans, zrodzonej wśród pseudokibiców piłkarskiego Ruchu Chorzów.
Konkurs Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone ze znanych dziennikarzy śląskich mediów. Jego pracami kierowała uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia", Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne - pierwsza to 4 tys. zł, a wartość kolejnych to 2 i 1 tys. zł.
Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród znaleźli się: Marcin Zasada - autor "dociekliwych, eleganckich w formie i bogatych w treści" porannych wywiadów w Radiu Piekary, publikowanych także w Dzienniku Zachodnim i internecie, Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice za reportaż radiowy, którego bohaterami są byli więźniowie "Polenlagrów" - mikroobozów koncentracyjnych stworzonych przez III Rzeszę w południowej Polsce, oraz Robert Socha z TVN za materiał poświęcony zmianie Prawa wodnego, która wyeliminowała z rynku śląskiego przedsiębiorcę.
Trzy równorzędne trzecie nagrody zdobyli: Wojciech Królikowski z TVP Katowice za materiał poświęcony górnikom, którzy przeżyli ubiegłoroczną katastrofę w kopalni Zofiówka, Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice za poświęcony wynalazcom i ich odkryciom cykl "Nasza w tym głowa" oraz Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice za reportaż "Sen o Nandze".
Jury wyróżniło także Ilonę Ptak z TVP Katowice za profesjonalne i pełne zaangażowania dziennikarstwo interwencyjne oraz Marię Zawałę z telewizji TVS za materiały poświęcone tematyce zdrowotnej. Za debiut wyróżniono współpracujące z Radiem Katowice Paulinę Pikiewicz i Weronikę Stencel ze internetowego Studenckiego Radia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ujot FM, doceniając nowatorskość ich audycji i zabawę formą.
Na tegoroczny konkurs napłynęło około stu materiałów prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych. Tradycyjnie w konkursie nagradzane są bardzo różnorodne prace - zarówno pod względem podejmowanej tematyki, jak i formy. "Łączy je doskonały warsztat dziennikarski, profesjonalizm, jakość i rzetelność" - podsumowała inicjatorka konkursu, śląska dziennikarka Maria Trepińska.
Ważną funkcją organizowanego od 14 lat konkursu jest integracja regionalnego środowiska dziennikarskiego. Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody dziennikarskiej wyszła od dziennikarzy skupionych w działającym od blisko 20 lat na Śląsku stowarzyszeniu Media dla Integracji Europejskiej. Silesia Press należy do nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Promuje dokonania dziennikarzy, ludzi mediów i wydawców ze Śląska. W środę specjalnym dyplomem uhonorowano obchodzące w tym roku 25-lecie Wydawnictwo Górnicze - wydawcę m.in. Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mtb/ agz/