II Rzeczpospolita

12.03.2015 aktualizacja 12.07.2017

Maszty i reje "Daru Pomorza" przejdą remont

Dar Pomorza. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski Dar Pomorza. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski

Maszty i reje "Daru Pomorza" - statku-muzeum na stałe cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, zostaną – dzięki finansowej pomocy samorządu, odnowione. Będzie to jeden z ostatnich elementów stopniowego remontu, który jednostka przechodzi od lat.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu poinformowało w środę, że przekaże na remont „Daru Pomorza”, jako jednej z ważniejszych atrakcji miasta, 72 tys. zł.

Kpt. ż.w. Jan Sokołowski - kierownik statku-muzeum, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, powiedział PAP, że środki przekazane przez samorząd wystarczą na odnowienie i odmalowanie masztów oraz rei statku i jego olinowania. „Po zakończeniu remontu, chcemy też zamontować reflektory, które nocą będą oświetlały maszty” – dodał Sokołowski.

Remont powinien zacząć się na wiosnę, być może już w maju. „Prace będziemy prowadzić tak, by nie zakłócać zwiedzania jednostki, bo goście na statku są dla nas najważniejsi” – zaznaczył Sokołowski.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu przypomniało, że od 19 lat przekazuje dotacje na rzecz "Daru Pomorza". W sumie od 1996 r. gospodarze jednostki otrzymali od samorządu ponad 1,5 mln zł.

Jak wskazał w rozmowie z PAP Sokołowski, to głównie dzięki miejskim środkom, w ciągu kilkunastu lat udało się przeprowadzić remont niemal całego statku. „Odnowiliśmy dolne pokłady i międzypokłady, a przez ostatnie trzy lata remontowaliśmy pokłady górne. Teraz pozostało nam już tylko, ale to za kilka lat, pomalować dolną część kadłuba, co będzie wymagało przetransportowania jednostki do doku” – powiedział.

„Dar Pomorza” to trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. m kw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 metrów wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.

„Dar Pomorza” został zbudowany w 1909 r. w stoczni Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i w ostateczności, w 1929 r., jednostkę zakupił - za siedem tysięcy funtów szterlingów zebranych z datków społecznych, Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię „Dar Pomorza”. Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat - do 1982 r., służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę "Daru Pomorza" przejął wtedy "Dar Młodzieży") fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. Statek cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum – „Błyskawicy”. Oprócz wyposażenia „Daru Pomorza” zwiedzający mogą oglądać na jego pokładzie także wystawy poświęcone przede wszystkim historii statku. (PAP)

aks/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL