Nauka kroków najpopularniejszych XV- i XVI-wiecznych tańców, jarmark renesansowy oraz bal kostiumowy to niektóre z atrakcji 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Dawnego "Pawana", który rozpoczął się w sobotę we Wrocławiu.
Tegoroczna edycja imprezy, której celem jest propagowanie tańca dworskiego oraz przybliżenie elementów kultury renesansu, rozpoczęła się we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Uczestnicy festiwalu mogą wysłuchać w sobotę wykładu o renesansowej Florencji, nauczyć się kroków tańców z epoki oraz poznać tajniki szycia historycznych strojów. "Atrakcją będzie możliwość przymierzenia prezentowanych kostiumów i zrobienia pamiątkowego zdjęcia" - poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego Anna Kowalów.
Publiczność obejrzy charakterystyczne dla XV w. tańce - powolną, przypominającą korowód bassadanzę oraz dynamiczną i szybką pivę. Prezentowane będą również pawana i gajarda - tańce modne w XVI w.
W niedzielę gospodarzem imprez festiwalowych będzie Zamek w podwrocławskiej Leśnicy, gdzie odbędzie się jarmark renesansowy. "Chcemy choć na chwilę przenieść widzów w czasie i spróbować oddać atmosferę renesansowego miasteczka. Na jarmarku pojawią się dawne kramy i ubrani w tradycyjne stroje rzemieślnicy. Będzie można zobaczyć, jak kilkaset lat temu wykonywano obuwie oraz jak powstawały ręcznie pisane księgi, będzie można również posmakować dawnych potraw" - powiedziała szefowa festiwalu Agnieszka Kadłubowska.
Podczas jarmarku odbędą się walki rycerskie oraz inscenizacja procesu czarownic. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano dwie zabawy - "Podchody na szlaku dawnych rzemiosł" i "Indiana Jones na tropie skarbów zamku". Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się także wybory "Miss Renesansu" i konkurs kostiumowy dla dzieci.
Najważniejszym elementem niedzielnej odsłony festiwalu będą występy zespołów tańca dworskiego. Oprócz organizatora imprezy, zespołu Serenissima Wratislavia, na scenie wystąpią również Gratia Iuvenis, Belriguardo, Varsavia Galante, Chorea Antiqua i Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Publiczność obejrzy charakterystyczne dla XV w. tańce - powolną, przypominającą korowód bassadanzę oraz dynamiczną i szybką pivę. Prezentowane będą również pawana i gajarda - tańce modne w XVI w. "Wszystkie te tańce charakteryzowały się tzw. trzymaniami otwartymi, co oznacza, że nie wolno było obejmować się, ani zanadto zbliżać do partnera. Pierwszym tańcem dworskim zrywającym z tymi zasadami była volta, podczas której partner musiał chwycić partnerkę za gorset, objąć i następnie dotykając kolanem jej pośladków podbić w górę" - tłumaczył Wojciech Badziak, dyrektor artystyczny festiwalu.
Festiwal zakończy się historycznym balem kostiumowym, który odbędzie się 7 lipca we wrocławskim Ratuszu.
Organizatorem 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Dawnego "Pawana" jest Towarzystwo Kultury Dawnej "Serenissima Wratislavia", zaś współorganizatorami Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Centrum Kultury Zamek w Leśnicy.(PAP)
pdo/ mow/