Możdżeń tura - czyli wyrostek kości czołowej, z którego wyrasta poroże lub rogi - znaleziono na plaży w Łukęcinie. Prawdopodobnie został wypłukany z klifu podczas ostatnich sztormów. Kość trafiła do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gdzie zostaną przeprowadzone badania, by ustalić jej wiek.
"Możdżeń tura to niezwykły dar dla naszej placówki, gdyż tego rodzaju obiekty są niezwykle rzadko odkrywane na terenie Polski” - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. Do muzeum możdżeń - znaleziony przez mieszkankę Kamienia Pomorskiego Mirosławę Urbanowicz - trafił kilka dni temu.
Kość ma 49 cm długości po krzywiźnie i waży 3,5 kg. „To solidny możdżeń tura, prawdopodobnie osobnika dorosłego” - zaznaczył.
„Tur to gatunek wymarły, który w Europie występował od 20 tys. lat. Na naszym terenie pojawił się później, gdyż teren ten pokryty był lodowcem, a należy pamiętać, że zwierzęta te nie lubiły zimy. Ich podobizny pojawiają się już 17 tys. lat temu, choćby na słynnych malowidłach z jaskini Lascaux” - wyjaśnił Kurka.
Odnaleziony na plaży w Łukęcinie możdżeń prawdopodobnie został wypłukany z klifu podczas ostatnich sztormów na Bałtyku. Według muzealników obiekt podlegał dłuższej erozji w wodzie, gdyż na jego powierzchni znajdują się bardzo mocne wyświecenia i szlifowania.
Jak zapowiedział dyrektor kamieńskiego muzeum z możdżenia zostaną pobrane próbki radiowęglowe C14, które pomogą ustalić jego wiek. „Na podstawie tych badań uda nam się stwierdzić, w jakim okresie na terenie Pomorza Zachodniego żyły tury” - powiedział.
Kurka poinformował, że w kolekcji muzeum w Kamieniu Pomorskim znajduje się jeszcze jeden możdżeń tura, który należy do zbiorów przedwojennych. „To bardzo ciekawy eksponat, gdyż jest on sfosylizowany, czyli skamieniały. Na jego powierzchni znajdują się nacięcia intencjonalne, które zostały wykonane przez człowieka. Zapewne jest on starszy od tego znalezionego na plaży w Łukęcinie. Będziemy przeprowadzać także badania, dzięki którym uda nam się oszacować wieku tego obiektu” - zaznaczył.
Placówka nie planuje w najbliższym czasie ekspozycji możdżeni.
Wymarłe tury uważa się za przodków bydła domowego. Ostatnie zwierzęta tego gatunku wyginęły na terenie Prus (obszar m.in. dzisiejszych Mazur) ok. 1500 roku. Szacuje się, że na terenie obecnej Polski ostatnia krowa tura padła w 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej.(PAP)
mzb/ mow/