Ponad 900 tys. osób zwiedziło w ciągu 11 lat istnienia Muzeum Browaru w Żywcu. "Milionowego gościa spodziewamy się w czerwcu lub lipcu” – poinformowała w środę dyrektor muzeum Lidia Dadej. Placówkę rokrocznie odwiedza ok. 90 tys. osób.
Muzeum działa w starych piwnicach żywieckiego browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. W salach zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni 160 lat istnienia. Są w nim m.in. historyczne sprzęty wykorzystywane przy ważeniu piwa, szkło - butelki i kufle, a także dawne reklamy. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z "multimedialnym" barmanem opowiadającym o zaletach piw, a także wnętrze ekskluzywnego bufetu z lat 30. XX w.
Zdaniem burmistrza Żywca Antoniego Szlagora, muzeum jest jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie miasta. "Turyści wiedzą, z czego Żywiec jest najbardziej znany i chętnie odwiedzają muzeum. Potem zwiedzają miejsca, w których żyli Habsburgowie, założyciele browaru. To zamek i park. Idą na położony tuż obok miejski rynek. W ten sposób można poznać Żywiec nie tylko przez pryzmat piwa, ale i przez tradycję i historię miasta" - powiedział.
Żywiecka placówka, istniejąca od jesieni 2006 r., jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Browar w Żywcu został założony w połowie XIX w. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852 r., a budowa została zakończona pięć lat później. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji, a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/