Muzeum Chirurgii powstaje w Śląskim Szpitalu Reumatologicznym w Ustroniu. We wtorek otwarta została pierwsza część ekspozycji: wierne odtworzenie sali operacyjnej z lat 70. XX wieku – poinformował dyrektor szpitala dr Ryszard Wąsik.
„Wkład chirurgów z województwa śląskiego w chirurgię polską i Europejską jest ogromny. To pierwsze płucoserce opracowane przez prof. Tadeusza Paliwodę w latach 60., to przeszczep serca dokonany w 1985 roku przez prof. Zbigniewa Religę i polska endoproteza z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Należy to utrwalić” – powiedział Wąsik.
Zdaniem dyrektora szpitalnictwo polskie przechodzi potężną zmianę technologiczną i organizacyjną. Znika „stary” sprzęt chirurgiczny, w niepamięć odchodzą sale operacyjne i metody leczenia. „Odeszło również wielu wspaniałych chirurgów, o których należy pamiętać. Dlatego tak ważna jest ochrona przed zapomnieniem, jako cząstki naszej społecznej tożsamości” – dodał dyrektor szpitala w Ustroniu.
We wtorek otwarta została pierwsza sala ekspozycyjna. Odwiedzający ją będą mogli uczestniczyć w wirtualnej operacji; poczują zapachy i usłyszą dźwięk narzędzi chirurgicznych. Jesienią otwarta zostanie sala operacyjna z wieku XVIII. Wyeksponowane zostaną wizerunki wybitnych chirurgów oraz sprzęt chirurgiczny. Muzeum mieści się na 80 m kw. Projekt zakłada, że zajmie ono około 400 m kw.
„Posiadamy deklaracje siedmiu inwestorów, którzy zainteresowani są powstaniem i rozwojem muzeum. Muzea medycyny cieszą się dużym zainteresowanie na terenie całej Europy” – dodał Wąsik.
Ustrońskie Muzeum Chirurgii jest – zdaniem Ryszarda Wąsika – pierwszą tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. (PAP)
szf/ abe/