Polska po 1989 roku

10.11.2017

Napis przestrzenny Gdańsk stanął na wyspie Ołowianka

Podświetlenie w barwach narodowych napisu "Gdańsk" na Ołowiance. Fot. PAP/A. Warżawa Podświetlenie w barwach narodowych napisu "Gdańsk" na Ołowiance. Fot. PAP/A. Warżawa

Konstrukcja przestrzenna z napisem Gdańsk stanęła w piątek wieczorem na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy. Obiekt ma być nową atrakcją turystyczną miasta. Z okazji święta Niepodległości 11 listopada napis podświetlono na biało-czerwono.

W uroczystości, której towarzyszył kilkuminutowy pokaz fajerwerków, wzięło udział kilkaset osób.

"Kochamy Gdańsk, ten skrawek ziemi na naszym globie. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 1020 lat, kiedy nazwa naszego miasta po raz pierwszy została napisana ludzką ręką przez benedyktyna Jana Kanapariusza, który spisał żywot biskupa praskiego Wojciecha, późniejszego świętego, który w 997 r. przybył do Gdańska i - jak napisał Kanapariusz - ochrzcił tu wielu" - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Napis, wzorem innych wielkich europejskich miast np. Amsterdamu, czy Porto, ma stać się promocją Gdańska oraz nową atrakcją turystyczną, zachęcającą do robienia pamiątkowych zdjęć.

Konstrukcja usytuowana jest na wyspie Ołowianka, w pobliżu siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jest wysoka na 2,4 m. długa na 15 m. Waży prawie 7,5 tony.

Napis jest wykonany z blachy kortenowej o kolorze przypominającym rdzę, stanowiącej zewnętrzny kontur trójwymiarowej struktury, wypełnionej białą kontrastującą blachą. Litery zostały zabezpieczone żywicą poliestrową, nadającą im odporność na warunki atmosferyczne. Napis jest też podświetlony ledami.

W pierwszym etapie konkursu na projekt napisu wzięło udział prawie 50 zespołów. Zgłosiły się doń prywatne osoby, studenci studiów artystycznych oraz biura projektowe. Do drugiego etapu jury, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych, wytypowało 6 projektów. Można było na nie głosować na portalu trojmiasto.pl. Oddano prawie 9 tys. głosów.

Autorami zwycięskiej koncepcji zostali Kaja Pobereżny oraz Michał Podgórczyk z Trójmiasta. Na ich pracę oddano 26 proc. głosów. W ostatecznej decyzji, kto zostanie laureatem konkursu, wynik głosowania internautów stanowił jedną piątą całej oceny, reszta należała do jury.

Łączny koszt powstania napisu Gdańsk wyniósł 110 tys. zł.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Paweł Tomczyk

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL