Grosz praski Wacława II Czeskiego, kule armatnie najprawdopodobniej z XVIII w., fragmenty murów obronnych, a przede wszystkim podziemną część ratusza z przełomu XIV i XV w. odkryto przy okazji rewitalizacji starówki w Olkuszu (Małopolska).
Jak poinformował PAP burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka rewitalizacja, która rozpoczęła się wiosną 2010 roku, zakończy się w połowie 2013 r. Powodem tak długiego czasu robót był bardzo szeroki zakres prac (np. wymiana wszystkich sieci podziemnych), a także konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań archeologicznych.
Dariusz Rzepka: "Według wcześniejszych danych, w trakcie budowy na początku XX w. wieży ciśnień miano zniszczyć pozostałości średniowiecznego ratusza. Tymczasem podczas naszych prac odkryliśmy dość rozległe podziemia (294 mkw. - PAP), które zdecydowaliśmy się wykorzystać turystycznie".
"Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku nasz główny plac został poddany podobnej +kosmetyce+, jak w wielu innych miastach w Polsce. Miał tam powstać plac defilad. Wówczas zniknął częściowo bruk, zburzono też wieżę ciśnień" - powiedział Rzepka.
Po rewitalizacji Rynek ma mieć bardziej historyczny charakter, ale też ma być "w miarę nowoczesny". Ma to zostać osiągnięte przez małą architekturę: fontanny, ławki, zieleń, odpowiednie oświetlenie.
Główna niespodzianką w trakcie prac przy rewitalizacji centrum miasta było odkrycie dawnego ratusza.
"Według wcześniejszych danych, w trakcie budowy na początku XX w. wieży ciśnień miano zniszczyć pozostałości średniowiecznego ratusza. Tymczasem podczas naszych prac odkryliśmy dość rozległe podziemia (294 mkw. - PAP), które zdecydowaliśmy się wykorzystać turystycznie" - powiedział Rzepka.
Według planów ma tam powstać muzeum poświęcone bogatej historii Olkusza, związanej m.in. z wydobywaniem na tym terenie rud srebra. Otwarcie nowej placówki może jednak najwcześniej nastąpić w 2014 r.
Podczas prac nie zabrakło też przykrych niespodzianek. Wbrew oczekiwaniom nie udało się potwierdzić teorii, że miasto dysponuje - ciągnącymi się pod całym centrum - podziemnymi korytarzami (podobnymi do tych w Sandomierzu). Nie odkryto też śladów pierwotnego osadnictwa na terenie Olkusza. Według kierowniczki biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Agnieszki Kaczmarczyk najstarsze znaleziska w Rynku pochodzą z XIII w., a wcześniejsza lokalizacja miasta wciąż pozostaje zagadką.
Rewitalizacja nie obejmuje remontu kamienic. Większość z tych znajdujących się na Rynku prezentuje się okazale, jednak dwie - należące do samorządu - szpecą centrum Olkusza.
"Mamy już gotowy projekt remontu budynku urzędu miasta, który do tej pory nie przeszedł renowacji. Będziemy go jednak realizować w miarę posiadanych środków. Myślę, że zakończenie prac rewitalizacyjnych pozwoli nam uwolnić fundusze potrzebne na remont. Natomiast na początku 2013 r. zaczniemy rozmowy dot. przyszłości dawnego starostwa (kamienica jest obecnie współwłasnością Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Olkuszu)" - poinformował Rzepka.
W trakcie prac rewitalizacyjnych oprócz Rynku odnawiane są sąsiadujące z nim uliczki: Augustiańska, Basztowa, Bóżnica, Floriańska, Kościelna, Krzywa, Pasaż Warszawski, Żuradzka. Powierzchnia terenu objętego pracami wynosi 1,76 ha. Całkowity koszt odnowy olkuskiej starówki to 19 130 tys. zł, z czego ponad 10 mln pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. (PAP)
rcz/ abe/