392. rocznica bitwy morskiej pod Oliwą - w której flota polska pokonała eskadrę szwedzkich okrętów - uczczona zostanie w piątek i sobotę w Gdańsku. W centrum miasta oraz na molo w Brzeźnie odbędą się sceny historyczne w wykonaniu grup rekonstruktorskich. Głównym organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Kompania Kaperska.
"Do Gdańska zawitają rekonstruktorzy, którzy przy pomocy swoich ubiorów i uzbrojenia przeniosą widzów do gdańskiego portu z XVII wieku. Zobaczymy scenę werbunku marynarzy do królewskiej floty wojennej, a także galeon przepływający Motławą i Martwą Wisłą. Ulicami miasta przejdzie kompania piechoty kapitana Jana Storcha, nawiązując do historycznego konduktu żałobnego zorganizowanego na cześć admirała Arenda Dickmana" - poinformowała Alicja Gajewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Występy rekonstruktorów historycznych odbędą się w sobotę na Długim Pobrzeżu, na molo w Brzeźnie oraz Głównym Mieście. Sceny historyczne zakończy przemarsz do Bazyliki Mariackiej zakończony salwą z muszkietów oraz złożeniem wieńca na grobie admirała Dickmana.
Pierwsze wydarzenie związane z 392. rocznicą bitwy pod Oliwą zaplanowano w piątkowy wieczór. Będzie to spacer z ul. Tatrzańskiej w Oliwie na wzgórze pod pomnik upamiętniający morską walkę Polski i Szwecji.
Bitwa pod Oliwą była jedną z potyczek morskich, do których doszło w trakcie wojny Polski ze Szwecją toczonej w latach 1626-29. Celem tej bitwy było przerwanie szwedzkiej blokady Zatoki Gdańskiej i gdańskiego portu. W godzinach porannych 28 listopada 1627 r. 10 okrętów polskiej floty wyruszyło w morze z bazy w Wisłoujściu naprzeciw składającej się z 6 okrętów eskadry szwedzkiej płynącej od strony Helu.
Podczas bitwy Szwedzi stracili dwa okręty oraz około 350 marynarzy; straty floty polskiej wynosiły 47 zabitych marynarzy, a wśród nich był admirał Dickmann. Zlikwidowano blokadę gdańskiego portu i odniesiono prestiżowy sukces w postaci rozgłoszonego w Europie pierwszego w historii zwycięstwa nad flotą szwedzką. Skala bitwy była jednak zbyt mała, by zaważyć na dalszych losach wojny.
W sąsiedztwie wzgórza Pachołek w gdańskiej dzielnicy Oliwa znajduje się kamienny obelisk upamiętniający bitwę. Pomnik powstał w latach 70. XX w. w efekcie przeróbki monumentu ustawionego w tym miejscu w 1889 r. a upamiętniającego żonę króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III - Luizę Meklemburg-Strelitz. Przebudowując pomnik, na ścianach obelisku zainstalowano dwie tablice z królewskim herbem oraz napisem "Zygmunt III Waza twórca polskiej floty wojennej, która odniosła wielkie zwycięstwo nad flotą wojenną Szwecji w bitwie pod Oliwą 28-XI-1627".(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/