Inne

17.09.2019

Odkryta podczas prac polowych stara broń trafiła do muzeum

Broń domowej produkcji zrobiona na bazie francuskiego karabinu z XIX w., mina przeciwczołgowa i amunicja, które kilka dni temu znaleziono podczas prac polowych w pow. sochaczewskim (Mazowieckie), trafiły do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Jak poinformował we wtorek asp. szt. Paweł Rynkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie w ub. tygodniu podczas prac polowych w Janaszówku właściciel pola natknął się na niewybuchy z okresu II wojny światowej. "Oprócz nich znaleziono także broń - tzw. samoróbkę na bazie karabinu lebel mle 1886, minę przeciwczołgową, zapalniki artyleryjskie oraz amunicję do karabinu maszynowego MG 34" – powiedział Rynkiewicz.

Wartość historyczną znaleziska potwierdził wezwany na miejsce archeolog z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Przedmioty zostały zabezpieczone przez policjantów, a po stwierdzeniu ich niezdatności do użytku i zakwalifikowaniu jako zabytki, przekazano do miejscowego muzeum. Będzie je tam można zobaczyć po renowacji. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL