XIX wiek

13.12.2012 aktualizacja 03.08.2017

Odnaleziono nieznaną, najwcześniejszą baśń Andersena

Hans Christian Andersen. Źródło: Wikimedia Commons Hans Christian Andersen. Źródło: Wikimedia Commons

Nieznaną, najwcześniejszą opowieść autorstwa słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena odnaleziono w archiwach w jego rodzinnym mieście Odense. Jest to bajka o świeczce łojówce. Baśń została napisana na początku lat 20. XIX wieku, jeszcze przed oficjalnym debiutem Andersena - powiedział w czwartek duński ekspert Ejnar Stig Askgaard.

Zdaniem eksperta odkrycie jest sensacyjne, gdyż nie tylko jest to pierwsza baśń Andersena, ale również dowód na to, że tym właśnie gatunkiem, późniejszy autor "Brzydkiego kaczątka" interesował się już w bardzo młodym wieku.

Duński historyk Esben Brage znalazł sześciostronicowy rękopis na początku października w pudłach z dokumentami pozostałymi po zamożnych rodzinach z Odense. Rękopis, najwyraźniej wcześniej nie zauważony, leżał na dnie jednego z pudeł.

Tekst nosi tytuł "Łojówka". Andersen zadedykował ją wdowie Bunkeflod, która mieszkała naprzeciwko. Baśń opowiada o świeczce, zabrudzonej i porzuconej, ponieważ "świat, który dba tylko o siebie", obchodził się z nią źle, nie rozumiejąc jej prawdziwej wartości i piękna. Jednak świeczka nie tylko jaśnieje po zapaleniu, lecz pozwala swym prawdziwym przyjaciołom szukać w swoim świetle prawdy. Zapalenie świeczki porównuje Andersen do duchowej wartości małżeństwa.

Zdaniem ekspertów uproszczony styl tej opowieści nie dorównuje dojrzałej elegancji i finezji późniejszych baśni Andersena; dlatego można sądzić, że powstała jeszcze w jego czasach szkolnych. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że musiała wyjść spod jego pióra.

Znaleziony rękopis jest kopią zaginionego oryginalnego tekstu napisanego przez późniejszego klasyka światowej literatury dziecięcej. Andersen napisał około 160 baśni. Przetłumaczono je na ponad 100 języków. (PAP)

klm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL