Inne

11.08.2019

Ogród wodny na poznańskiej Cytadeli odzyskuje dawny blask

Fontanna, kwiaty i dodatkowe oświetlenie – tak prezentuje się już ogród wodny na Cytadeli. Urokliwy zakątek parku zyskał „nowe życie” dzięki projektowi złożonemu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2017. Koszt rewitalizacji wyniesie ponad 1,1 mln zł.

Jak poinformował poznański magistrat, w ogrodzie wodnym trwają jeszcze prace rewitalizacyjne, które zakończą się dopiero jesienią, ale już widać, że obiekt odzyskuje dawny blask.

"Przed rozpoczęciem prac ogród był bardzo zaniedbany. Z dawnej sadzawki pozostało tylko wgłębienie porośnięte trawą. Zarośnięta roślinnością była też biegnąca wokół niego ścieżka. W złym stanie były również +Mewy+ - pochodząca z 1968 roku rzeźba parkowa autorstwa Jerzego Sobocińskiego" – podkreślił magistrat.

Koncepcja zagospodarowania tego miejsca, opracowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, zakłada rewitalizację niecki wodnej i otaczającej ją ścieżki oraz rzeźby "Mewy". Pojawiły się też nowe elementy: dodatkowa ścieżka, ławki, oświetlenie, wodotrysk i nowoczesny system odprowadzenia wody z niecki.

Magistrat podkreślił, że pod koniec października z fontanny tryśnie woda - trwa przyłączanie prądu. Również w październiku dosadzony zostanie żywopłot i wierzba płacząca. Trwają też rozmowy dotyczące renowacji i konserwacji rzeźby. Koszt przebudowy zakątka to ponad 1,1 mln zł.

Rewitalizacja ogrodu wodnego na Cytadeli to efekt projektu zgłoszonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL