Około 12 tysięcy harcerzy weźmie udział w ogólnopolskim Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego, który odbędzie się 6–16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Okazją do zorganizowania zlotu jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecie ZHP.
"Zlot ma piękne motto i hasło: +Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro+. My, harcerze, pokazujemy, że zmiana zaczyna się od nas, od naszego nastawienia, od tego, jakie projekty realizujemy, od tego, jakie rzeczy są dla nas ważne. Przez 10 dni harcerze będą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, które będą zderzały ich z wyzwaniami dzisiejszego świata" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej, naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.
Podkreśliła, że Zlot ZHP w Gdańsku ma być także przygotowaniem do Europejskiego Jamboree Skautowego, które odbędzie się w 2020 r. także na Wyspie Sobieszewskiej.
Komendant zlotu hm. Karol Gzyl poinformował PAP, że z całej Polski przyjedzie do Gdańska z wszystkich województw około 12 tysięcy uczestników w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz nich będzie także około 1200 osób z harcerskiej kadry i wolontariuszy oraz około pół tysiąca gości z organizacji harcerskich z 27 krajów.
"Będzie to największy powojenny Zlot ZHP" - podkreślił. Największy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową - zgromadził ponad 30 tys. osób.
"Codziennie około 2,5 tys. harcerzy będzie wyjeżdżać do 10 centrów ekspedycyjnych w różnych miejscowościach województwa pomorskiego. Tam w porozumieniu z lokalnymi samorządami zostały wyznaczone prace, które harcerze powinni wykonać, zwiedzając dane miejsca. Będą np. naprawiać parkingi leśne, w jednym z domów społecznych wymienią parkiet, będą malować ławki i budować elementy infrastruktury miejskiej. Harcerze będą też brali udział w pracach porządkowych w miejscach dotkniętych przez ubiegłoroczną nawałnicę" - powiedział hm. Gzyl.
Na harcerzy czeka też bogaty program edukacyjny. Jedną z atrakcji będzie np. próba bicia rekordu w "żywej fladze Polski" dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas ceremonii otwarcia zlotu 7 sierpnia harcerze staną do pamiątkowego zdjęcia ubrani w białe i czerwone koszulki. Dotychczasowy rekord w tej kategorii wynosi około tysiąca osób.
Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu w Krakowie z udziałem około 8 tys. harcerzy. ZHP liczy około 110 tys. członków.
Honorowy patronat nad Zlotem ZHP objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ wus/