Inne

31.10.2018

Olsztyn świętuje 665. urodziny: spektakle i tort dla mieszkańców

Olsztyn 1989 r. Fot. PAP/I. Sobieszczuk Olsztyn 1989 r. Fot. PAP/I. Sobieszczuk

Olsztyn świętuje w środę 665. urodziny. Z tej okazji dla dzieci i dorosłych odbędą się bezpłatne pokazy i spektakle m.in. w planetarium, teatrze lalek i na starówce. Po południu w ratuszu będzie się można poczęstować tortem.

Z okazji urodzin miasta o godz. 16 i 17 w planetarium odbędą się bezpłatne pokazy filmu "Nasz Olsztyn" (bezpłatne wejściówki można odebrać przed seansami), a o godz. 17 w ratuszu Teatr przy Stoliku zaprezentuje spektakl "Bal u Naujacka". W czasie tej imprezy będzie się można także poczęstować miejskim tortem. Dzieci o tej porze będą w teatrze lalek oglądały spektakl "Krawiec Niteczka".

Po zapadnięciu zmroku, o godz. 19, na starówce będzie można podziwiać spektakl Teatru Tańca i Ognia, a wyznaczone kawiarnie i restauracje będą częstowały zziębniętych gorącymi napojami.

Promocje i rabaty z okazji urodzin będą obowiązywały też w miejskim parku wodnym i wypożyczalni sprzętu sportowego w CRS "Ukiel".

Pierwsza wzmianka o dzisiejszym Olsztynie pochodzi z roku 1334. Wówczas Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL