Pokazy fryzjerskie, warsztaty artystyczne, konkursy i koncerty - to niektóre atrakcje 6. edycji Open Hair Festivalu, który w piątek rozpoczyna się w Sieradzu (Łódzkie). Tegoroczne święto fryzjerstwa odbywać się będzie pod hasłem "Kuźnia talentów".
Ta największa w Polsce impreza poświęcona fryzjerstwu od kilku lat gromadzi stylistów, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Związana jest z postacią pochodzącego z Sieradza słynnego fryzjera Antoine'a, czyli Antoniego Cierplikowskiego, który ponad 100 lat temu wylansował styl "chłopczycy".
W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Kuźnia talentów". Nawiązuje do marzeń Antoine'a o stworzeniu w Sieradzu artystycznego centrum dla młodych adeptów wszystkich dziedzin sztuki. Podczas trzech dni festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych, obejrzeć pokazy mistrzowskie, posłuchać koncertów, spotkać stylistów z Polski i zagranicy oraz wziąć udział we wspólnej zabawie w stylizowanie fryzur na sieradzkim Rynku.
Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz, a Open Hair, bazując na postaci Cierplikowskiego stała się marką turystyczną miasta. Ma ona ściągać do Sieradza gości z Polski i z zagranicy. Zdaniem prezydenta Sieradza Jacka Walczaka, miasto chce bardziej otworzyć się na branżę związaną z pielęgnacją włosów, a zapowiedzią zmian będą minitargi fryzjersko-kosmetyczne towarzyszące tegorocznemu festiwalowi.
Pierwszy Sieradz Open Hair Festival zorganizowano w 2009 r. z okazji setnej rocznicy narodzin "chłopczycy". W 1909 roku Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorce francuskiej Evie Lavalliere.
Imprezę zainauguruje w piątek uroczysta gala w Teatrze Miejskim, podczas której pokazany zostanie m.in. film dokumentalny o sieradzkim festiwalu, zaplanowano koncert piosenek Juliette Greco, czy pokazy zapowiadające festiwalowe wydarzenia. Otwarta też zostanie wystawa zdjęć Radka Polaka "Zawód: fryzjer. Strażnicy pamięci". Artysta uwiecznił na zdjęciach świat, znikających powoli tradycyjnych zakładów fryzjerskich.
Znakiem rozpoznawczym festiwalu są pokazy fryzjerskie. W tym roku na scenie na placu Wojewódzkim w sobotę zobaczyć można będzie spektakl mody "Antoine w kosmosie i jego muzy", a dzień później pokaz stylistów z Sieradza i Klubu Antoine'a, którzy przygotowali show "Świat się kręci wokół włosów". Podczas imprezy nie zabraknie tradycyjnie wyborów Miss Open Hair.
Charakterystycznym punktem imprezy jest zabawa w jednoczesnej stylizacji fryzur, która co roku gromadzi na miejskim rynku setki osób uzbrojonych w grzebienie, lakiery i inne fryzjerskie akcesoria. Ubiegłoroczny rekord - 680 osób - nie zostanie jednak pobity, bowiem organizatorzy zrezygnowali z liczenia uczestników. Najlepsze fryzury tradycyjnie zostaną jednak nagrodzone.
W ramach festiwalu odbędzie się także 30. Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoniego Cierplikowskiego. Podobnie jak w poprzednich latach jego uczestnicy zmierzą się w kilku konkurencjach fryzjerstwa damskiego i męskiego - będą więc rywalizować m.in. we fryzurach dziennych, wieczorowych czy ślubnych. Do idei "Kuźni talentów" nawiązywać będą także warsztaty artystyczne, podczas których dzieci i młodzież poznają tajniki teatru, filmu i malarstwa.
Podczas festiwalu nie zabraknie koncertów, wystąpią m.in. Velvet, Andrzej Piaseczny, Kamil Bednarek i Oddział Zamknięty. Partnerem festiwalu jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna - specjalnym pociągiem na festiwal będą mogli wybrać się mieszkańcy Łodzi.
Pierwszy Sieradz Open Hair Festival zorganizowano w 2009 r. z okazji setnej rocznicy narodzin "chłopczycy". W 1909 roku Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorce francuskiej Evie Lavalliere.
Antoni Antoine Cierplikowski urodził się w 1886 w Sieradzu. Zawodu uczył się w Łodzi, skąd uciekając przed służbą wojskową trafił do Paryża. Tam otworzył salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego. Wśród klientek Antoine'a były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów. Od 1938 roku pracował też w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. czesał Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.
W podręcznikach fryzjerstwa wymieniany jest jako jeden z najważniejszych ludzi w historii tego zawodu. Sam był ekscentrykiem: spał w szklanej trumnie, zasypywał Sieradz kwiatami zrzucanymi z helikoptera, ufarbował swojego charta na niebiesko. Pod koniec życia wrócił do rodzinnego miasta - zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu. (PAP)
szu/ ls/