Osiem alternatywnych tras do zwiedzenia Gdańska proponuje w tym roku mieszkańcom i turystom Instytut Kultury Miejskiej. Do istniejących od kilku lat tras po Stoczni Gdańskiej, Zaspie i Biskupiej Górce dochodzą trasy na Głównym, Starym i Dolnym Mieście.
Nowe trasy przygotowane przez działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej grupę Metropolitanka, po Starym i Głównym Mieście poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. „Uczestniczący w spacerach poznają historię 29 kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta” – podaje Instytut Kultury Miejskiej.
Trasy związane są z życiem i działalnością m.in. Wandy Czyżewskiej (założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku), Hanny Żelewskiej (założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie), pisarki Stanisławy Przybyszewskiej oraz reformatorki damskiego ubioru, Klary Stryjowskiej – Beadaker.
Po trasach na Dolnym Mieście oprowadzać będą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wraz z Opowiadaczami Historii. Podczas spacerów będą przedstawiane m.in. opowieści o codziennym życiu na Dolnym Mieście przed i po II wojnie światowej, fortyfikacjach i o nieczynnej już zajezdni tramwajowej. Opowiadacze Historii Dolnego Miasta będą przedstawiać też historie mieszkańców, które udało im się zebrać.
Nowe trasy przygotowane przez działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej grupę Metropolitanka, po Starym i Głównym Mieście poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. „Uczestniczący w spacerach poznają historię 29 kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta” – podaje Instytut Kultury Miejskiej.
Od kilku lat organizowane są już spacery po Stoczni Gdańskiej. Trasami pracownic stoczni, działaczek Solidarności oraz artystek związanych ze stocznią, oprowadzają członkinie grupy społecznej Metropolitanka. Przedstawiane są historie m.in. Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej, Henryki Krzywonos i Maryli Płońskiej, ale też pracownic stoczni, które budowały statki i tworzyły potęgę stoczni.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają też po gdańskich dzielnicach Zaspa i Biskupia Górka. Na Zaspie, jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych, trasy prowadzą szlakiem 45 wielkoformatowych murali, które powstały na ścianach bloków. Podczas spaceru można poznać historię osiedla, jego architekturę i założenia urbanistyczne oraz prace i twórczość artystów, którzy namalowali murale.
Biskupia Górka jest położoną na wzniesieniu dzielnicą nieopodal centrum Gdańska. Oryginalne kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku położone są przy brukowanych uliczkach. Na murach zachowało się jeszcze wiele napisów w języku niemieckim. Trasy i opowieści Lokalnych Przewodników po tej części miasta dotyczą skomplikowanej historii Gdańska, niezwykłych postaci i legend związanych z Biskupią Górką. Jest tu także miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Gdańsk.
Po dzielnicach oprowadzają społeczni przewodnicy, mieszkańcy dzielnic, którzy zaliczyli odpowiednie szkolenia i zdali egzaminy. W ubiegłym roku, w ponad 120 spacerach tylko po Zaspie i Biskupiej Górce wzięło udział prawie 1200 osób.
Bezpłatne spacery ruszają 16 czerwca i potrwają do końca sierpnia. Obowiązują zapisy, które można zrobić w Punkcie Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40 lub e-mail: punkt@ikm.gda.pl.
Informacje o spacerach będą na stronach: www.ikm.gda.pl/dzialanie/z-mieszkancami/lokalni-przewodnicy-przewodniczki/ oraz www.metropolitanka.ikm.gda.pl.
Projekt Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra". (PAP)
bls/ dym/