W rezerwacie pokazowym żubrów Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) oddano w piątek do użytku pawilon edukacyjny, który ma łączyć naukę i zabawę, ale też poprawić obsługę zwiedzających. Jest tam m.in. multimedialna prezentacja o żubrze - symbolu Puszczy Białowieskiej.
Jak podaje BPN, inwestycja kosztowała 12,7 mln zł, pieniądze pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W budynku można zobaczyć interaktywną, multimedialną prezentację dotyczącą żubra - jego historii, restytucji, ekologii i biologii. To w sumie kilkanaście stanowisk pozwalających poszerzyć wiedzę o tym zwierzęciu, którego największa w Polsce populacja na wolności jest w Puszczy Białowieskiej (na koniec 2017 roku liczyła ponad 650 żubrów). Są tam też obecnie dwie wystawy czasowe, w tym ekspozycja archiwalnych publikacji o żubrze.
Pawilon edukacyjny spełniać będzie też funkcję centrum obsługi zwiedzających - jest tam informacja turystyczna, kasa z pamiątkami, automaty z biletami do rezerwatu, kino na blisko 50 miejsc i strefa wypoczynku.
Zaprojektowany on został jako obiekt z minimalnym zużyciem energii. Podstawowym źródłem jego ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła, obok znajduje się instalacja fotowoltaiczna produkująca energię elektryczną. Ciepłą wodę użytkową zapewniają kolektory słoneczne, a wodę do toalet odzyskuje się z wody opadowej.
Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży to miejsce odwiedzane przez licznych turystów, rokrocznie to ok. 150 tys. osób. W obecnym miejscu znajduje się od blisko 30 lat. Zaadaptowano wówczas dawny rezerwat tarpanów również na potrzeby żubrów i innych zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej. Od 2012 roku jest on sukcesywnie modernizowany, wcześniej m.in. powstał punkt widokowy z podejściami do zagród.
Białowieski PN jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 r., gdy powołano tam leśnictwo "Rezerwat". W 1932 r. przekształcono je w obiekt o nazwie "Park Narodowy w Białowieży". BPN obejmuje jedną szóstą powierzchni polskiej części Puszczy Białowieskiej, pozostałą częścią administrują Lasy Państwowe. Park znany jest na świecie jako ośrodek restytucji żubra.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk, Izabela Próchnicka
rof/ kow/ dym/