Oryginalny mundur żołnierza Batalionów Chłopskich z czasów II wojny światowej, popiersie marszałka Sejmu II RP Macieja Rataja, jego olejny portret przekazał w czwartek wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu armator Polska Żegluga Morska. Pamiątki pochodzą ze statków m/s „Bataliony Chłopskie” oraz m/s „Maciej Rataj”, które ze względu na wiek wycofywane są z eksploatacji. Wicepremier przekaże je do Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
W muzeum znajdą się także rzeźba żołnierza Batalionów Chłopskich, stroje ludowe, obrazy, księga pamiątkowa, płaskorzeźby w drewnie i inne przedmioty pochodzące z jednostek PŻM.
"To wielka radość przekazać tak ważne symboliczne przedmioty do muzeum. Statki odpłynęły, ale pamięć ludzka zostaje" - powiedział podczas uroczystości wicepremier.
Na większości statków PŻM, które noszą imiona historyczne lub krain geograficznych czy miast polskich, znajdują się przedmioty artystyczne nawiązujące do imienia jednostki. Często są to obrazy i rzeźby lokalnych artystów.
Jak powiedział PAP doradca dyrektora PŻM Krzysztof Gogol jedną z ciekawszych pamiątek była rzeźba Małego Powstańca, która posłużyła jako model pomnika w Warszawie.
Zazwyczaj w dniu chrztu statku matka chrzestna przekazuje kapitanowi pamiątki związane z jego nazwą. Eksponowane są one np. w mesie kapitańskiej lub innych reprezentacyjnych miejscach statku. Gdy statek jest sprzedawany kapitan ma obowiązek przekazać te przedmioty do siedziby armatora. (PAP)
epr/ abe/